Ценовият таван на газа е тема, която само се дискутира в ЕС, каза Радев в края на Европейския съвет

Налагането на ценови таван на газа е тема, която само се дискутира в момента, каза Радев пред журналисти след края на Европейския съвет в Прага. "Знаете, че страните имат най-различни характеристики по отношение на получаването на газ, било то тръбен, било то втечнен газ и по отношение на участието на газа в техния енергиен микс", заяви президентът. 
"Има желание да се справим с ценовата криза, но все още тепърва ще се обсъждат и на други съвети тези механизми", каза още Радев. По думите му лидерите на ЕС са препоръчали днес на Европейската комисия да предложи стъпки за овладяване на цените и за реформа на европейския пазар на газ. Тези предложения ще бъдат разгледани на следващия Европейски съвет на 20 октомври. 
Мнозинството от държавите от ЕС поискаха от Брюксел да предложи ограничаване на цените на газа, но страните членки не постигат разбирателство как точно да стане това. Германия, Нидерландия и Дания се противопоставят на въвеждането на таван на цените, тъй като се опасяват, че подобна мярка ще доведе до смущения на пазара и ще затрудни купуването на газ, необходим за функционирането на техните държави.
Ценовият таван е едно от предложенията и инициативите на европейските държави за справяне с рязкото намаляващите доставките на газ от Русия, която някога осигуряваше 40 процента от нуждите на Европа, и растящите цени. Те отстъпиха от достигнатите по-рано през годината върхове, но остават с над 200 процента по-високи от тези в началото на септември 2021 г.
Намирането на решение е трудно, тъй като 27-те държави от ЕС имат различни енергийни нужди, доставчици и енергийни пазари, което означава, че спадът в доставките на руски газ и последвалият го скок на цените на енергията засегнаха някои държави по-силно от други.
Когато пристигна тази сутрин за заседанието на Европейския съвет в Пражкия замък, австрийският канцлер Карл Нехамер заяви, че всеки ценови таван трябва да бъде разработен и приложен по начин, който подкрепя доставчиците на енергия, предаде Ройтерс.
Чешкият министър-председател Петър Фиала спомена конкретно ограничаването на цените на газа, използван за производство на електроенергия, докато латвийският Кришянис Каринш  заяви, че ограничаването би било "грандиозно", ако блокът все пак може да осигури доставки от производителите.
Министър-председателят на Люксембург Ксавие Бетел предупреди, че ЕС трябва да внимава да не навреди на позицията си на световните пазари, като отблъсне доставчиците с непривлекателна горна граница, защото "може би (тогава) ще имаме таван на цените, но няма да имаме енергия".
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, заяви, че се надява дискусията между лидерите ще доведе до споразумение при следващата им среща на 20-21 октомври.
Разногласията между лидерите на Европейския съюз за налагането на таван на цените на газа и националните спасителни пакети излязоха наяве днес, като Полша обвини Германия в егоизъм заради методите ѝ за предотвратяване на енергийна криза през идната зима. 
Полският министър-председател Матеуш Моравецки разкритикува Германия за това, което той вижда като разточително изразходване на 200 милиарда евро за субсидии, за да предпази потребителите и предприятията от нарастващите разходи за енергия. 
"Германският егоизъм трябва да има граници", каза той и повтори опасенията си от разделение, между богатите страни, които могат да си позволят да харчат много за вътрешни субсидии, и тези, които не могат.
Но белгийският премиер Александер Де Кро заяви, че са необходими големи национални пакети за подпомагане при липсата на каквито и да било общоевропейски действия. "Не можем просто да оставим хората да се справят сами със студеното време", каза той пред репортери. "Истинското решение е да действаме заедно на пазара и тогава тези големи (национални) пакети за подпомагане вече няма да са необходими."
Тъй като газовите хранилища на ЕС са пълни на 90 процента, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че блокът е добре подготвен за зимата