Както съобщи директорът на "Железници - инфраструктура" Хари Локвенец на днешната среща с журналисти, участъкът от Куманово до Беляковце, дълъг 31 километра, ще бъде изграден от консорциума "Щрабак", състоящ се от компании от няколко държави. Срокът за изпълнение на този участък е 24 месеца, но, както посочва той, има съобщение от самата компания, че ще приключи работата до 18 месеца. Вторият участък ще бъде изпълнен от турската компания "Гюлермак", като срокът за изпълнение на този проект се очаква да бъде в рамките на 36 месеца. И двете компании ще започнат работа на терена на 18 октомври.
Това означава, че до края на 2025 г. ще завършим двете фази на железницата до Република България, до Крива Паланка, каза Локвенец и добави, че 54 на сто от първия участък вече е изграден.
Що се отнася до третия участък, от Крива Паланка до границата с България, директорът информира, че на финален етап е подготовката на тръжната документация, която трябва да бъде публикувана най-късно в началото на 2023 г. и изборът трябва да приключи до края на следващата година, когато трябва да се отбележи и началото на строителството.
Планираният срок за завършване на тази част от железницата е четири години и ви уверявам, че тук не става въпрос дали можем да го спазим. Заради условията на ЕС и поради необходимостта да покажем нашия капацитет, нашето желание да го направим, трябва да започнем изграждането на тази част от жп линията към България до края на 2023 г. Като се има предвид, че прогнозният срок за изграждане на тази част е четири години, това означава, че до края на 2027 г. ще имаме готова железница до България. За да стигне влакът до София или от София до Скопие, е необходимо колегите от българска страна да свършат работата си. Имаме обещание с техните прогнози, че ще завършат работата си до 2027 г. Това означава, че буквално се допълваме в работата си и взаимно се допълваме в реализацията на този важен инфраструктурен проект, подчерта Локвенец.
Той увери, че сроковете ще бъдат спазени, тъй като са спазени и трите предпоставки - средствата са осигурени, с огромна помощ от ЕС и безвъзмездни средства, които сме получили от Съюза, както и от ЕБВР с подкрепата от офиса на тази банка в Скопие. Второ, според Локвенец, по отношение на културното наследство или археологията съответните държавни институции са потвърдили, че няма големи археологически обекти и некрополи по самото железопътно трасе, които да възпрепятстват или забавят изграждането на този проект.
За третото и много важно нещо - отчуждаването. За първи път мога да информирам македонската общественост, че преди началото на същинското строителство "Железници - Инфраструктура" е завършила напълно отчуждаването и то няма да представлява заплаха за по-нататъшния ход на реализацията на проекта. Четвъртото нещо, което можем свободно да отбележим, е качеството и отдадеността на фирмите изпълнители, за които се надявам да сме избрали правилните и да са фирми с капацитет и желание да се докажат на европейския пазар, че са готови да изпълняват такива проекти с всички предварителни условия от наша страна, аз съм убеден, че те също ще отговорят на предизвикателството по време на реализацията на проекта", казва Локвенец, който добави, че за първите два участъка от жп линията Куманово до Крива Паланка са приключили 1500 дела за отчуждаване.
Той съобщи, че на 11 октомври за първи път като представители на страна извън ЕС, което случайно съвпада с националния празник на Република Северна Македония - Деня на националното въстание на македонския народ, в Брюксел "Железници - Инфраструктура" ще може да представят пред евродепутатите македонските инфраструктурни проекти в железниците.
От една страна нека да популяризираме направеното до момента и в същото време да говорим за всички бъдещи планове, които са в посока изпълнение на европейската стратегия, свързана с железопътната инфраструктура, подчерта Локвенец.
Що се отнася до западното крило от Коридор 8 до Република Албания, с дължина 63 километра, т.е. участъка от Кичево до Лин, Локвенец уточни, че заради коментарите на ЮНЕСКО ще бъде променено трасето в участъка до Лин, поради потенциални рискове за Охридското езеро от изграждането на логистичната инфраструктура на железопътната линия. Заради стратегическото му значение очакванията са този участък да бъде завършен до 2030 г. и 50 на сто от необходимите 530 млн. евро да бъдат осигурени под формата на безвъзмездна финансова помощ от ЕС.
Със завършването на западното крило всъщност ще завършим целия Коридор 8, а това е изключително важно за страната ни, защо по този начин с цялостното изграждане на Коридор 8 и свързването на Дуръс като Адриатическо и Средиземноморско пристанище с пристанищата в Бургас и Варна на Черно море, със свързването на Средиземноморския с Черноморския регион, изграждаме континенталния Босфор на Балканите и в Европа.
Второто нещо е, че със завършването на нашата част от Коридор 8, ние допринасяме за създаването на коридор, който ще свързва три страни от НАТО и третото много важно нещо е, че ще допринесем чрез този коридор за популяризирането на Европейския зелен дневен ред, защото само чрез железниците можете да транспортирате 1500 тона стоки наведнъж и с минимално замърсяване на околната среда, което е изключително важно в този момент, подчертава Локвенец.
В този контекст, допълва той, е много важно и присъединяването на Република Северна Македония към инициативата "Три морета“. Железницата е много важен въпрос, свързан с европейските инициативи и дневен ред и само ние и Република Албания липсваме в инициативата "Три морета", която е много интензивна в този момент от страна на ЕС, и това е свързването на Балтийско море с Черно и Адриатическо море. По този начин показваме не само, че териториално и географски сме част от ЕС, но и с всички тези дейности показваме, че сме рамо до рамо с нашите европейски приятели и можем да участваме в реализацията на всички предвидени проекти от ЕС, каза Локвенец.
Между другото, България е получила 1,8 милиарда евро от ЕС за Коридор 8, с които ще финансират изцяло изграждането на ново трасе от София до Гюешево.
Според проектната документация на първия участък от железопътната линия от източната страна на Коридор 8 трябва да бъдат изградени жп гари в Ново Куманово, Шупли Камен и Беляковце, както и шест спирки, на втория ще има гари в Крива Паланка и Гиновце и три спирки, докато на третия участък са проектирани 25 тунела и 51 моста по протежение на 24 километра.
Проектът за жп линията до България стартира през 1994 г., а работите бяха спрени за първи път през 2004 г. Те продължиха десетилетие по-късно, през март 2014 г., но поставеният срок за завършване на работите до 2016 г. не беше спазен, поради, според официалните причини, проблеми от имуществено-правен характер. Дейности на терен не са извършвани от юни 2020 г., когато тогавашният германски изпълнител "Вибе" едностранно прекрати Договора.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) обяви търг за избор на изпълнители на проекта за железницата миналия януари, а процедурата приключи миналия месец, когато бяха подписани договори с "Щрабак" и "Гюлермак". Част от търга е договорът за реконструкцията на жп линията от Ногаевци до Неготино по Коридор 10 с дължина 31 километра, а изпълнението на инвестицията от 4,8 млн. евро спечели "Щрабак". Общата финансова конструкция по трите договора възлиза на над 200 милиона евро.
Това е новината на деня в Република Северна Македония, избрана от Медийната информационна агенция /МИА/ за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Република Северна Македония да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.