Тръс говори в Прага по време на учредителната среща на върха на Европейската политическа общност (ЕПО) – формат, който бе предложен от Макрон и обхваща 27-те страни от Европейския съюз и още 17 европейски държави.
"Той е приятел", каза Тръс пред репортери, в отговор на въпрос дали е взела решение за Макрон. Малко след това тя проведе двустранна среща с френския лидер.
Исторически сложните отношения между Великобритания и Франция станаха още по-обтегнати, след като Обединеното кралство напусна ЕС в началото на 2020 г., разпалени от спорове за контрола на гранични пунктове и потока от мигранти, прекосяващи Ламанша от Кале към южните части на острова.
"Работя в много тясно сътрудничество с президента Макрон и френското правителство и това, което обсъждаме, е как Обединеното кралство и Франция могат да работят още по-тясно заедно за изграждането на повече атомни електроцентрали и за гарантирането на енергийната сигурност на двете страни в бъдеще", заяви британската министър-председателка.
"И двамата сме напълно наясно, че врагът е Владимир Путин", добави тя.
Първоначалните ѝ изказвания през август, по време на кампанията за премиерския пост, залагаха на британско-френското съперничество и предизвикаха овации сред членове на управляващата евроскептична Консервативна партия. От своя страна Макрон реагира хладнокръвно, заявявайки, че Великобритания е "приятелска страна, независимо от нейните лидери, а понякога и въпреки тях". Впоследствие двамата се срещнаха в Ню Йорк, след като Тръс бе избрана за премиер, заменяйки на поста Борис Джонсън. Има желание "да възстановим отношенията си, да продължим напред и да покажем, че сме съюзници и приятели в един сложен свят", каза Макрон след срещата.