ФАО участва в глобалните политически дискусии относно устойчивостта на иновациите в биоикономиката

Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) е в челните редици на глобалните усилия за насърчаване на иновациите в биоикономиката и за по-устойчиви системи за хранително-вкусовата промишленост, каза днес генералният директор Ку Донгю на конференция на Европейския съюз в Брюксел, стана ясно от сайта на ФАО.
Ку направи обръщение към конференцията, озаглавена "Биоикономиката - активиране на европейската зелена сделка в предизвикателни времена", по време на откриващата сесия на високо ниво, заедно с водещи членове на Европейската комисия, представители на чешкото председателство на ЕС и държави членки.
Генералният директор отбеляза, че една икономика, основана на биотехнологии, с биоиндустрия и биопродукти, заедно с иновациите, може да играе важна роля в справянето с днешните предизвикателства, които варират от нарастващото въздействие на климатичната криза до нарастващото количество храни и производствени цени на фона на продължаващите конфликти и войната в Украйна.
Междувременно последният доклад на ФАО за състоянието на продоволствената сигурност и изхранването в света информира, че до 828 милиона души са гладували миналата година – увеличение със 150 милиона от 2019 г. насам.
"Ако искаме да преодолеем тези предизвикателства, трябва напълно да признаем, че селското стопанство е ключова част от решението и че иновациите в хранително-вкусовите системи са критични", коментира Ку. Той допълни, че трябва да използваме науката и иновациите, за да помогнем за смекчаване, адаптиране и изграждане на устойчивост пред лицето на изменението на климата и за достигане на нови нива на производителност, качество, разнообразие, ефективност и устойчивост на околната среда в хранително-вкусовите системи.
Насърчаването на кръгова биоикономика също би могло да помогне за справяне с бича на загубата и разхищаването на храна. Храната, която се губи или изхвърля всяка година, може да изхрани 1,26 милиарда души, според оценки на ФАО.
 
Ролята на ФАО
Биоикономиката за устойчиви храни и селско стопанство е приоритетна област на програмата в рамките на Стратегическата рамка на ФАО 2022-2031 г., която насочва усилията на ФАО за трансформиране на агрохранителни системи и насърчаване на свят с хранителна сигурност за всички, както е предвидено в Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.  
ФАО е в челните редици на глобалните политически дискусии относно устойчивостта на иновациите в биоикономиката, включително по теми като наука за микробиомите, алтернативни протеини, биопестициди, биоторове, базирани на биотехнологии пластмаси и други биоматериали, включително биоваксини, намаляване на отпадъците и повторна употреба на биомаса.
Това е отразено чрез ръководството на ФАО на Международната работна група за устойчива биоикономика, която подкрепя държавите в изграждането на устойчива и кръгова биоикономика чрез споделени знания и опит.
ФАО също така подкрепя политиците на ЕС и допринася за консултациите по наскоро приетия Доклад за напредъка на стратегията на ЕС за биоикономика.
Сега ФАО има за цел да използва възможностите на биоикономиката, за да подпомогне трансформацията на хранително-вкусовите системи към по-устойчиви системи за потребление и производство. Програмата също така подкрепя изпълнението на две наскоро одобрени допълващи се тематични стратегии, за изменението на климата и за науката и иновациите.
"За да постигнем Програмата за устойчиво развитие до 2030 г., се нуждаем от глобален преход към по-добро производство, по-добро хранене, по-добра околна среда и по-добър живот за всички, без да изоставяме никого", заяви Ку. Той призова за засилване и увеличение на международното сътрудничество в областта на биоикономиката с други ключови партньори, за да бъдат постигнати иновативни и трансформиращи промени, които да подобрят живота и поминъка на всички.