Добрите фирми са социално отговорни и подобряват условията в общините, смята местната власт

Добрите фирми са социално отговорни. Това каза Донка Михайлова, кмет на община Троян и зам.-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), по време на третото издание на конференцията "Бизнесът и регионите - Променената България" в София. БТА е медиен партньор на събитието.
По думите й общинските фирми имат особен потенциал, който не се използва. Тя даде за пример, че в община Троян абсолютно всички комунални дейности се извършват от такива фирми. Освен това всички общински фирми са приключили годината на печалба. Според нея голямото предизвикателство пред общините е зеленият преход, като Михайлова мисли, че това е бъдещето. Тя счита, че кризата е възможност.
Александър Владимиров, зам.-кмет на община Враца, препоръча на бизнеса да бъде още по-активен. "Вие сте хората, които развивате страната, а не политиците", изтъкна той. В общината има екологичен градски транспорт. Първата детска градина, която се отоплява на водород, е в община Враца. Още две детски градини предстои да се отопляват по този начин.
Когато бизнесът дойде във Враца и даде работа на хората, ще се пребори демографската криза в общината, коментира Владимиров, който се надява партньорските отношения с бизнеса да бъдат по-засилени.
Доминик Хамерс, изпълнителен директор на "Геотехмин", каза, че част от групата е "Елаците-Мед", където работят над 4000 служители. Чрез програмата на социална устойчивост дружеството е показало как може да се работи успешно с общините. "Минималното изискване как да се развива един регион, е да има работодател, който да инвестира и да се грижи за хората", изтъкна Хамерс.
Борислав Бангеев, главен риск директор и член на УС на "УниКредит Булбанк", заяви, че банката има проекти във връзка със зеления преход, както и с образование, наред с другите й дейности. По думите му в "УниКредит Булбанк" вярват в отговорността си към обществото и се опитват да помогнат на общностите да вървят напред.
За да преценят на кого да отпуснат кредит, банката обръща внимание на устойчивостта. Бангеев обясни, че един от аспектите, в които финансовата институция работи, са взаимоотношенията й с местната власт и общините. Около 100 млн. лева са кредитни експозиции на общините, посочи Бангеев. От 2007 г. до момента банката е участвала във вземането на решение в над 1300 кредитни сделки, отпускайки финансиране на над 240 общини. Това означава общ кредитен размер от около близо 2 млрд. лева.
Ивайло Василев, директор "Инвестиционни проекти и развитие" в "Асарел Медет", добави, че една промяна винаги започва отвътре. По думите му "Асарел Медет" е добър бизнес модел. През годините предприятието е внедрило нови машини и модерно оборудване. Според него промяната създава възможности и зависи от "ръцете и сърцата на хората". Василев изтъкна, че "Асарел Медет" е най-големият работодател в региона на Панагюрище. В предприятието работят 1200 служители собствен персонал. Голяма част от съпътстващите компании подпомагат бизнеса на "Асарел Медет". Панагюрище традиционно през последните години е в топ 10 за средна работна заплата за страната.