Пхенян се кани да прекрачи една "червена линия" - този ядрен тест "би променил нещата" в региона и би получил "отговор" от САЩ, заявиха вчера в Хонолулу високопоставени военни от американското Азиатско-Тихоокеанско командване.
Северна Корея извърши за седмица пет пробни пуска на балистични ракети и изглежда подготвя ядрен опит след наближаващия конгрес на Китайската комунистическа партия, започващ на 16 октомври, заяви пред журналисти висш военен от Индийско-Тихоокеанското командване.
"Според мен е най-вероятно тест да бъде извършен седмица или две след конгреса", уточни този източник, пожелал анонимност.
Според оценка на южнокорейското разузнаване този опит, който би станал първият след 2017 г., може да бъде извършен между 16 октомври и междинните избори в САЩ на 7 ноември.
Като изтъкна, че не е установена връзка между неотдавнашните опити на Пхенян с балистични ракети и възможността от ядрен тест, командващият американския флот в региона адмирал Сам Папаро призна, че това би станало "причина за много дълбоко безпокойство".
"Това би било твърде обезпокоително и би срещнало отговор", добави той.
"Този отговор би бил даден при тесни консултации с нашия южнокорейски съюзник в съответствие с нашата концепция за интегрирано възпиране - би включвал всички властови инструменти на САЩ", дипломатически, военни и икономически, допълни адмиралът.
По думите на генерал Кен Уилсбах, командващ военновъздушните сили на САЩ в региона, мисълта, че КНДР притежава ядрени оръжия, буди особена тревога, доколкото режимът в Пхенян не вижда в този вид оръжия средство за възпиране, което не бива никога да се използва.
"Те заплашиха да използват тези оръжия срещу своите съседи и дори срещу САЩ. И това е необичайно", отбеляза той. "Другите страни, разполагащи с тези оръжия, не говорят така; това би трябвало да разтревожи целия свят."
"Според мен това би обезпокоило дори Китай и Русия", допълни генералът.
Подложена на международни санкции заради оръжейните си програми, Северна Корея прие в началото на септември нова доктрина, провъзгласяваща, че страната няма никога да се откаже от ядрените оръжия.
От 2006 г. режимът в КНДР извърши шест изпитания на атомни бомби. Последният и най-мощен ядрен тест датира от 2017 г.; според оценки е бил с мощност 250 килотона тротилов еквивалент. Пхенян спомена за водородна бомба.
Сателитни снимки от последните месеци показват признаци на активност в един тунел за ядрени опити на полигона "Пунгери".