В Плевен се отбелязват 145 години от Третия щурм за превземането на града

С военен ритуал, отслужване на панихида, поднасяне на венци и цветя днес в Плевен бяха почетени 145 години от драматичния и кръвопролитен Трети щурм за превземане на града по време на Руско-турската освободителна война 1877-78 г. По традиция ритуалът се състоя пред Костницата в Скобелев парк-музей.
Първата панихида в памет на загиналите руски и румънски воини в Третия щурм за Плевен на 11 и 12 септември 1877 г. се отслужва през 1907 г., по инициатива на Комитет "Цар Освободител Александър Втори". С малки прекъсвания във времето, този ритуал става традиция и част от обществения и духовен живот на Плевен и до днес.
"Достойнството на един народ, на една нация и на една държава се отчита и по това как те изразяват своята благодарност и съпричастие към подвига на героите и го предават към поколенията. Хилядите руски и румънски войници и офицери, оставили своите кости в тази долина, са го направили за свободата на България", каза в словото си по повод годишнината д-р Володя Попов, директор на музеите в Плевен.
"Панихидата е нашата признателност към героите, дали живота си, за да може нас да ни има и да живеем в една свободна държава", отбеляза зам.-кметът на община Плевен Стефан Милев. Той подчерта, че свободата не се постига лесно и човек трябва всеки ден да се доказва и бори, за да бъде свободен.  
По повод годишнината бе открита и изложба живопис "145 г. Плевенска епопея 1877 г ." с картини от фонда на Регионалния военноисторически музей (РВИМ). Тя е разположена в Панорама "Плевенска епопея 1877 г.". В нея са включени 15 картини. В хронологичен ред са представени моменти от петмесечните боеве за града като вниманието е насочено към Третия щурм.
Показани са творби на Христо Бояджиев, един от авторите на Панорамата, който е представен с два портрета – на Розенбом и Попеску, и картината "Посрещане на руските войски в Плевен на 10 декември 1877 г.". Посетителите ще видят картини на Сашо Рачев – творец на исторически платна и добър пейзажист, пресъздал почти всички важни моменти от Освобождението на Плевен, на Иван Иванов – "Четвърта атака на Плевен няма да има. Строежът на Тотлебеновия вал" и други.
Още една изложба може да разгледат от днес плевенчани. Тя е постерна и е посветена на медицинското обслужване по време на Руско-турската война 1877 – 1878 г. Експозицията включва 12 постера с 91 снимки, голяма част от фонда на РВИМ. Изложбата е представена на оградата на парка при Къща-музей "Цар Освободител Александър Втори".