Временната изложба "Българска археология 2021" ще може да бъде разгледана до 18 септември

Временната изложба "Българска археология 2021" ще може да бъде разгледана до 18 септември. Това съобщават от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН).
Експозицията е сред най-богатите и разнообразни досега. Тя представя над 650 експоната от различни като вид и хронология обекти от Праисторията до Възраждането, разказват от НАИМ-БАН.  Изложбата включва артефакти от 21 музея в цялата страна, в нея са показани реално и в постерен вид над 70 обекта. По традиция тя представя най-интересните находки и богат илюстративен материал от теренната работа през предходната година.
Сред проучваните места са пещерите Козарника и Бачо Киро, праисторическите селищни могили Провадия, Порой, Суворово и Козарева могилала, надгробни могили от средната бронзова епоха при Изворово, Хасковско и от ранната желязна епоха при Врабча, Пернишко, къснобронзовият некропол при Балей, елинистическата гробница в местността Таш баир при с. Новград, античният Одесос (Варна), римските градове Филипопол, Рациария, Августа Траяна, Алмус, късноантичната крепост при Якоруда; средновековните столици Плиска и Велико Търново, средновековният град Лютица и Кремиковският манастир. 
Представени са и обекти от спасителните археологически разкопки по трасето на международния път Е79 в участъка Видин - София и жп линията Пловдив - Бургас, както и проучванията по разширяването на газопреносната структура на Булгартрансгаз.
Сред най-впечатляващите находки са праисторически антропоморфни фигурки и съдове от Провадия и Чирпан, златни накити от средната бронзова епоха от Изворово, фибула във формата на гущер от Драгоман, златни накити от Трапезица.