В нея участваха почетният консул на Украйна в Пловдив Димитър Георгиев, Наталия Еллис от фондацията „Юкрейн съпорт енд реновейшън“, която ръководи центъра „Втори дом“ в бившата Белодробна болница, кметове на населени места.
Според Стоев община Пловдив трудно може да поеме всички бежанци и затова приветства подхода на фондацията, която обвързва социализацията с бързо започване на работа и включването на децата на бежанците в образователния процес в селищата от агломерацията на Пловдив.
"Войната няма да свърши скоро, а възстановяването на страната ще продължи поне още пет години след това. Ние не крием това от нашите хора и правим всичко възможно да ги социализираме бързо и да ги включим в курсове за изучаване на български език", обясни Еллис. По думите й, хората знаят, че дотогава могат да работят обща работа, но все пак трябва да се включат в пазара на труда.
Кметовете и техните представители бяха подготвили конкретни данни за свободните места в детските градини и училищата, за възможността за работа за родителите и за настаняване. Най-много свободни работни места има в населените места на Община "Марица", която има ресурс да поеме и обучението на децата.