Празниците в Долината на тракийските царе вдъхват нов живот на културно-историческото наследство на Казанлък, смята кметът Галина Стоянова

Празниците в Долината на тракийските царе всяка година вдъхват нов живот на културно-историческото наследство на Казанлък. И тази година с богата програма ще бъде почетено древнотракийското наследство в рамките на тяхното 17-то издание. Това каза в интервю за БТА кметът на града Галина Стоянова. Тазгодишното издание на празниците започва днес, а събитията ще продължат до четвърти септември. 
„Освен „Долина на розите“, през 90-те години на 20 век археолозите преоткриват богатствата на Казанлъшката котловина и ѝ дават името „Долината на тракийските царе“. Тук са открити повече от хиляда могилни некропола, а от 2005 година насам Община Казанлък посвещава последните дни на лятото на културата и изкуството на траките, като организира редица интересни събития за различна публика", разказа Стоянова. В основата на празниците са не само многобройните археологически открития на тракийски гробници и храмове, но и ценни находки и свидетелства за тракийския начин на живот.
"Освен Казанлъшката тракийска гробница, която е под егидата на световното културно наследство на ЮНЕСКО, с моя екип положихме много усилия да осигурим финансиране на най-значимите некрополи на траките и с радост мога да приканя посетителите да разгледат обезопасените и съхранени в автеничния им вид „Голяма Косматка – гробницата на Севт III“, храмът в могила „Шушманец“ и мистичните „Хелвеция“ и „Грифони“. Напредва и консервацията, реставрацията и социализацията на могила „Оструша“. Наред с изброените, сме предприели всички стъпки общо осем знакови тракийски гробници от Долината да бъдат вписани в Индикативната листа за включване в списъка на световното културно наследство под защитата на ЮНЕСКО. В тази посока имаме нужда от много нови и влиятелни приятели на тракийската култура, за да постигнем успех", посочи Галина Стоянова.
Празниците в Долината на тракийските царе са едни от многото събития в богатия културен календар на града, отбеляза тя. Те обединяват традиционни и съвременни форми на различни видове изкуства – музика, изобразително и театрално изкуство, фотография и нови технологии. "Стремим се по разнообразен и съвременен начин да популяризираме богатото културно наследство на древните траки, което имаме щастието да наследим по тези земи". 
Едно от традиционните за празника събития е срещата на учени траколози в Международната научна конференция „Проблеми и изследвания на тракийската култура". Тази година тя ще се състои на втори и трети септември в Исторически музей „Искра“. "Научният форум се утвърди през годините сред посветените в тази материя. Очакваме и тази година да има голям интерес към представянето на научни изследвания в сферата", каза Стоянова. Докладите включват както нови данни, така и обобщения на резултати от проучвания за живота, вярванията и бита на траките през различни епохи. "Определено научната конференция създава пространство за диалог и открития на високо професионално ниво", посочи още тя.
Връчването на наградата на името на проф. Александър Фол, е друго очаквано събитие. "Това дава официалното начало на празничните дни, като, наред с жителите на града, сред аудиторията има и силно научно ядро. Статуетката на името на именития ни историк винаги е връчвана в ръцете на вещи, интелигентни учени, които с приноса си към тракологията ни правят горди не само като казанлъчани, а и като нация", разказа кметът.
Галина Стоянова подчерта, че в програмата са предвидени занимания и за най-малките. Децата ще могат да посетят ателие за изработка на тракийски предмети на фондация „Изи Арт“, да рисуват картини с тракийски мотиви, да се включат във фотосесията „Светът на траките“ и в „Библиотека на открито“, организирана от Общинската библиотека „Искра“. Културният институт е предвидил и различни занимания, посветени на четенето като „Базар на книгата“ и дарителската кампания „Модерно е да се чете“, допълни тя. 
Разпознаваемо музикално събитие в празниците е Националният джаз фестивал „Джаз фест Казанлък“, чието седмо издание започва днес, посочи Стоянова. Ценителите на музиката ще имат удоволствието да се насладят на изпълнения на едни от най-изявените джаз музиканти в страната. Гости на фестивала ще бъдат джаз квинтет "Old and Gold" и формация „Екс Кей“, а с музикални изпълнения в програмата ще се включат и редица местни изпълнители, коментира тя. Джазът ще бъде представен визуално и през погледа на успешния фотограф Константин Зайков, а в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства „Джаз лектория“ ще изнесе Мирослава Кацарова. 
"За първи път тази година ще предложим различен поглед към българските вина, като създаваме Празници на тракийското вино и винена култура. Не е тайна, че нашите далечни предшественици са имали изключително изискано отношение към тази напитка, тя е била част от бита на местното население от преди повече от 5 000 години. Смята се дори, че именно те са поставили основите на винарството и лозарството", посочи Галина Стоянова. Оттогава до днес виното е на изключителна почит. В древния свят на траките виното е било култов дар към боговете. То се е използвало в ритуали и е съпровождало целия жизнен път на предшествениците ни, разказа тя. В изложението гостите ще могат да дегустират и да закупят най-добрите български вина и деликатеси, предоставени от наложили се на местния и международен пазар винарни и производители. 
Казанлък е известен и като Град на художниците и тук има голяма аудитория в тази сфера, отбеляза Галина Стоянова. "Уверена съм, че изложбата „Територии на меланхолията“ в Художествена галерия - Казанлък, посветена на 120-ата годишнина от рождението на известния казанлъшки художник Васил Бараков ще има много публика от ценители". Изложбата се осъществява под патронажа на Министерството на културата и това само по себе си е висока оценка за това културно събитие, отбеляза Галина Стоянова. Експозицията включва повече от 90 творби на именития ни съгражданин, някои от които не са показвани до момента, коментира тя. 
„Кулминацията в тазгодишното издание на празниците за втора поредна година ще бъдат спектаклите на Държавна опера - Стара Загора на брега на язовир „Копринка“. Откритата сцена на емблематичното за казанлъчани място привлече много голям интерес миналата година, заслужи невероятни овации и усилията ни са насочени към това да го превърнем в традиционно. Пространството на живописния бряг, съчетано с невероятните декори на Държавна опера - Стара Загора и красивите артистични изпълнения, вдъхват различен живот на мястото, което не може да бъде описано с думи и пожелавам на всеки да сподели с нас тези вълшебни мигове“, каза Галина Стоянова. Музикалните събития на брега на язовира са обединени под символичното мото „На брега на древния Севтополис“. В три последователни вечери от първи до трети септември екипът на операта ще представи спектаклите „Хубавата Елена“, „Кармен“ и „Моление“. "Последният е всъщност концерт в две части, който ще бъде под диригенството на Старозагорския митрополит Киприан, с което много се гордеем, защото за пореден път той прави жест на обич към града, в който е израснал", допълни тя.
Наситената културна програма на празниците ще даде на публиката не само възможност да се насладят на множество интересни събития,  смята Галина Стоянова. „Нашата основна цел е да създаваме нови приятелства на древния бит и култура на славните ни предшественици и повече хора да се докоснат до ювелирното им съвършенство. Чувствам го като наша привилегия като наследници на огромното историческо наследство, което те са оставили по нашите земи“, посочи кметът на Казанлък.