Австралия ще направи така, че премиерите на страната да не могат да получават тайни правомощия

Австралийското правителство започва разследване, чиято цел ще бъде да се предотврати съсредоточаването на тайни министерски правомощия в ръцете на премиерите, обяви министър-председателят Антъни Албанезе, цитиран от Асошиейтед прес.
Предшественикът му Скот Морисън тайно се бе самоназначил на пет министерски поста, които е заемал между март 2020 и май 2021 г. Обикновено това е ставало без знанието на съответния министър.
След разкритията генералният адвокат на Австралия Стивън Донахю издаде правно становище по казуса, в което посочва, че Морисън не е нарушил закона, поемайки съответните министерски постове.
Назначаването му на тях без знанието на министрите, парламента и обществеността обаче "е несъвместимо с принципа за отговорно управление", се посочва в доклада от 29 страници на Донахю, заключенията от който оповести днес Албанезе.
Действията на Морисън бяха възприети като част от тенденция в австралийската политика за съсредоточаване на повече власт в ръцете на лидера за сметка на британската уестминстърска традиция на делегиране на повече отговорности на министрите.
Албанезе, който замени Морисън на премиерския пост след изборите през май, заяви, че кабинетът му е уведомен за констатациите в становището на Донахю и се е съгласил да бъде започнато разследване, чиято крайна цел е да се намери начин случаи като този с поведението на Морисън да се избягват в бъдеще.
Канцеларията на Албенезе незабавно ще обсъди казуса и с екипа на генерал-губернатора на Австралия Дейвид Хърли, представляваща кралица Елизабет Втора, която е държавен глава на Австралия. Предмет на разговорите ще бъде набелязването на конкретни мерки, които да предотвратят тайни министерски назначения в бъдеще.
Една такава мярка би могло да бъде например изработването на законов текст, в който това да бъде изрично записано, каза Албанезе.
"Това, с което се сблъскваме в момента, просто не можеше да бъде предвидено от никого", каза на пресконференция днес Албанезе и добави, че няма как някой да е имал дори и най-бегла представа за тайните действията на Морисън.
Самият Морисън, който сега е опозиционен депутат, каза пред журналисти миналата седмица, че като цяло е държал в тайна допълнителните си правомощия, защото те можели да бъдат интерпретирани погрешно. Министерските портфейли, за които става дума, са здравеопазване, финанси, държавен трезор, природните ресурси и вътрешните работи.
Морисън определя съсредоточаването на толкова голяма власт в ръцете си като извънредна мярка, наложена от кризата с коронавируса, но единственият известен случай, в който е използвал тайните си министерски правомощия, няма нищо общо с пандемията, отбелязва АП. Той отмени решение на бившия министър Кийт Пит за одобрение на спорен проект за прочуване за газ северно от Сидни, който можеше да навреди на шансовете на коалицията му за преизбиране.
Тези, които искат австралийски президент да замени британския монарх като държавен глава на Австралия и тя да стане република, разкритикуваха ролята на генерал-губернатора в случая.
Въпреки че по закон Хърли е бил длъжен да следва указанията на Морисън и да одобри допълнителните му правомощия, според критици той е трябвало да настоява те да бъдат публично обявени.
"Генерал-губернаторът нямаше как да очаква, че тези назначения няма да бъдат оповестени", коментира обвиненията канцеларията на Хърли.