Колекцията включва експонати, свързани със сватбения обичай, булчински рокли – биндали, както и част от булчински чеиз – „хашлами”, кесии за пари, часовници. Изложбата разкрива пъстрия свят на изкуството на везбата чрез орнаментиката по чевретата (кърпи с бродерия), учкури и пешкири.
Идеята за експозицията е продиктувана от факта, че още през епохата на Възраждането Шумен е град „многонароден”, обясниха от музея. В него съжителстват българи, турци, арменци, евреи и роми. Всички те формират стопанския и културен облик на града. Голяма част от богатството на артефакти за различните етнически групи се съхраняват във фондовете на шуменския музей.
Изложбата „ Идващи от вековете” разказва за бита, културата, и вярванията на турския етнос в Шумен, който доминира пред останалите етнически групи. Началото на формирането на колекцията е още от 20-те - 30-те години на ХХ в. , а хронологическите й граници обхващат времето от средата на XIX до 30-те – 40-те год. на ХХ век. В изложбата е представен сватбения обичай, защото бракът за мюсюлманите е свещен и е изпълнен с множество обреди – къносването на булката, воденето ѝ на баня. Експонирани са булчински рокли – биндали, както и част от булчински чеиз – „хашлами”, кесии за пари, часовници.
Религията на турския етнос е обособена в отделен кът, а специално внимание заслужава Коран от 1701 г. с посвещение от Шериф Халил паша – дарител за построяването на Томбул джамия в Шумен. Изложбата е допълнена с картини от стария Шумен, дело на художника Стефан Петров.
Предвид факта, че в Трявна и Тревненско не е живяло турско население, експозицията „Идващи от вековете” гостува на Специализирания музей в Трявна и може да бъде посетена в галерия "Казаков" до 31 октомври.