Крищоф Милак с безапелационна победа във финала на 200 метра бътерфлай, Сара Шьострьом завоюва 27 медал от Европейски първенства

Крищоф Милак спечели трета поредна европейска титла на 200 метра бътерфлай. Унгарецът отново показа, че няма конкуренция в тази дисциплина и с убедителна преднина завоюва златото с време 1:52.01 минута.
Постижението на Милак не се доближи до световния му рекорд от 1:50.34, но е седмото най-добро за всички времена.
Втори се нареди друг унгарец – Ричард Мартон с 1:54.78, а трети е италианецът Алберто Рацети с 1:55.01.
Сара Шьострьом взе златото на 50 метра свободен стил с най-добро време за сезона - 23.91 секунди. Това е 27-и медал и 16-и златен от Европейски първенства за шведката, която утре навършва 29 години.
Втора остана Кася Вашик с 24.20, а трета – нидерландката Валери ван Роон с 24.64.
Николо Мартиненги отново вдигна публиката във Форо Италико на крака с победа във финала на 50 метра бруст. Италианецът финишира за 26.33 секунди, което е нов рекорд на Италия и изравнено второ най-добро време с бразилеца Фелипе Лима, като пред тях е само световният рекордьор Адам Пийти (25.95).
Втори остана друг италианец – Симоне Черасуоло с 26.95, а трети е германецът Лукас Мацерат с 27.11.
Легендарната унгарка Катинка Хосу сдаде титлата на 200 метра съчетано. Желязната лейди, която е световна рекордьорка и шесткратна европейска шампионка в тази дисциплина, остана едва осма във финала с 2:14.37.
Златото е за представителката на Израел Анастасия Горбенко с 2:10.92, следвана от Марит Стеенберген от Нидерландия с 2:11.14 и Кейти Шанахан от Великобритания с 2:12.29.
Украинецът Михайло Романчук защити титлата си и смълча публиката, изпреварвайки местния любимец Грегорио Палтриниери във финала на 1500 метра свободен стил.
Романчук спечели с време 14:36.10 минути, а европейският рекордьор Палтриниери остана втори с 14:39.79. Трети е Дамиен Жоли от Франция с 14:50.86.
Италианските любители на плуването по трибуните не страдаха дълго и имаха повод за радост след титлата на Маргерита Панциера на 100 метра гръб. Панциера завърши първа за 59.40 секунди, следвана от Кира Тусен (Нидерландия) с 59.53 и Полин Мао с 1:00.00 минута.
Златото е второ за Панциера в Рим след триумфа на 200 гръб по-рано тази седмица.