БТА припомня, че по време на откритото заседание на 9 август, на което бе обсъден докладът на обществения доставчик, председателят на КЕВР Иван Иванов отправи доста въпроси към изпълнителния директор на "Булгаргаз". Един от тях беше защо от компанията не са внесли заявлението си за цената на природния газ за август навреме. Иванов изтъкна, че според нормативната уредба изискването е заявлението да се внесе в КЕВР 20 дни преди приемане на решението. Това означава, че всеки месец на 10-о или 11-о число общественият доставчик трябва да внaся заявлението си за цените за следващия месец. След това "Булгаргаз" има право да внесе коригирано заявление, което може да се представи до 1-во число на месеца, за което се приема решението. Целта е КЕВР да се произнесе навреме за цената на природния газ за съответния месец.
Иванов добави, че изискването за подаване на заявлението 20 дни преди датата на приемане на решението не е формален акт, защото бизнесът и метан станциите се оплакват, че нямат яснота относно цените, по които да осъществяват сделки. От друга страна Законът за енергетиката предвижда КЕВР да наложи санкция на "Булгаргаз", ако не подадат навреме заявленията си. Затова председателят на регулатора предупреди, че ако до 11 август от "Булгаргаз" не внесат първото си заявление за цените на природния газ за септември, КЕВР може да наложи административни санкции на обществения доставчик.
Преди това - на 3 август, по време на първия брифинг пред журналисти, след като се върна на поста председател на КЕВР, Иван Иванов каза, че регулаторът ще провери всички документи, съпътстващи заявлението на "Булгаргаз", но правомощията на регулатора са в две насоки - да се провери дали заявлението е в съответствие с дългосрочния договор (в случая единствено с Азербайджан), както и дали са спазени законовите изисквания в областта на природния газ.
"Това, което мога да кажа, е, че изключително тежката ситуация, свързана с високите цени на природния газ, активира КЕВР да потърси нормативни промени, които преди всичко да гарантират общественият доставчик "Булгаргаз" (на принципа на минимални разходи за доставка на природен газ) да осигури тези количества за регулирания пазар", заяви тогава Иван Иванов. Той поясни, че регулираният пазар съдържа два сегмента - първият са газоразпределителните дружества, вторият - топлофикационните дружества, които имат лиценз за производство на топлинна енергия.