Съдът в Манагуа е наложил на Суасо присъда от 5 години за "заговор за посегателство срещу националната цялост" и още пет - за "разпространяване на фалшиви новини".
31-годишният Суасо е от град Масая, където през 2018 г. се проведоха най-силните антиправителствени протести. Според неговото движение, една от опозиционните групи, появили се вследствие на протестите, той е бил "съден и осъден, без да е извършил никакво престъпление и без да има каквато и да било връзка с престъпни структури".
Суасо беше освободен през 2019 г. след амнистия, дадена от правителството на стотици опозиционери, участвали в протестите, след посредничество на католическата църква.
През май тази година той беше арестуван отново и този път - изправен пред съда.
Няколко дни по-рано той заяви, че полицията е блокирала достъпа на енориаши до католически храм в Масая, чийто свещеник, Харви Падила, осъди полицейския тормоз.
По този повод епископът на Матагалпа Роландо Алварес заяви, че правителството възнамерява да попречи на Църквата да говори срещу несправедливостите.
Суазо е един от 190 опозиционери, задържани в Никарагуа, според правозащитни организации, в затвора или под домашен арест. Сред тях има седем бивши кандидати за президент, които възнамеряваха да участват в изборите през ноември 2021 г., на които Ортега беше преизбран за четвърти пореден мандат.
Президентът обвини задържани опозиционери, че са получавали финансиране или подкрепа "от янките", в опит да дестабилизрат страната през 2018 година. При разпръсването на протестите загинаха най-малко 355 души. Според Ортега, който управлява от 2007 г., въпреки амнистията от 2019 г. опозиционерите "продължават да заговорничат и да залагат на нова вълна от тероризъм" с цел да преобърнат резултатите от миналогодишните избори.
Процесите срещу опозиционни лидери започнаха през февруари и над 40 от тях са получили присъди до 13 години затвор по обвинения в заговор и други престъпления.