Парламентарния държавен секретар на германското министерство на енергетиката Франциска Брантнер каза в неделя пред обществената телевизия А Ер Де: "При стрес теста, който се провежда сега, ние, разбира се, ще вземем предвид и трудната ситуация, в която се намира Франция в момента, защото много, много атомни централи там не работят. Ние ще вземем това предвид, за да можем да покажем солидарност в случай на несигурност".
Трите оставащи германски атомни електроцентрали - Некарвестхайм 2, Емсланд и Изар 2 - трябва да бъдат затворени до 31 декември най-късно според действащия в момента закон.
Те са произвели около 6 процента от електроенергията в Германия през тази година. До момента природен газ е бил използван за производството на около 10 процента от електричеството. Затова напоследък призивите за удължаване на експлоатационния срок на атомните централи в Германия станаха по-настойчиви с аргумента, че те трябва да компенсират липсата на газови доставки от Русия.
Федералният министър на икономиката Роберт Хабек обаче многократно е подчертавал, че основният дефицит не е в производството на електроенергия, а в природния газ и топлинната енергия за индустрията, където атомните централи не могат да компенсират липсите.
Стрес тестът има за цел да изясни дали доставките на електроенергия в Германия са сигурни дори при по-рестриктивни обстоятелства.