Също така на пресконференцията за „Манифеста 14 Прищина“ беше повдигнат въпросът за липсата на либерализация на визите за граждани на Косово.
Директорът на „Манифеста 14 Прищина“ Хедвиг Фиен каза, че за първи път Европейското номадско биенале се провежда в Западните Балкани.
Тя каза, че в това 14-то издание участват 103-ма участници от 30 държави.
„Горди сме да представим 103-ма участници от 30 държави, включително 25 колектива, 40 участници от Косово и 26 други от Западните Балкани, което означава, че това е уникално - 65% от всички участници са от региона. Това издание на „Манифеста“ се основава на четирите основни стълба в резултат на четиригодишно проучване и натрупване на информация... Това е бившата тухлена фабрика, емблематичният хотел "Гранд хотел" общественото пространство, наречено център за наративна практика в бившата библиотека „Хивзи Сюлеймани“ и част от 24 пространства в целия град. Създадохме тези места като част от възстановяването на града в оригиналния му вид в тези части на Прищина", каза тя.
Фиен също така изрази загриженост поради липсата на либерализацията на визите за граждани на Косово, за което тя каза, че това засяга косовската културна и артистична общност, която се сблъсква с основни ограничения за развитие на своя капацитет.
„Трябва да повишим осведомеността за несправедливите ограничения в тази част на Европа. Косово приветства всички вас посетители, художници и творци, професионалисти от цяла Европа, но за съжаление Европа, на първо място, моето правителство не приветства гражданите на Косово за техния подобен културен обмен, един от основните принципи на „Манифеста“, визовата либерализация се очакваше през 2018 г., а сега, през 2022 г., Косово продължава да е с ограничен визов режим... Тази липса на визова либерализация означава, че културната и артистична общност на Косово е изправена пред най-елементарни ограничения на възможностите им да развиват и поддържат конструктивен диалог с останалата част от Европа и останалия свят“, каза тя.
Министърът на културата, младежта и спорта Хайрула Чеку каза, че "Манифеста" е политическо лобиране да вървим без дискриминация по пътя на евроинтеграцията на Косово.
Чеку каза, че правителството на Косово е подпомогнало "Манифеста" с около 2 милиона евро.
„Гражданите на Косово, които организират „Манифеста“, не могат да пътуват без визи в Европа, „Манифеста“ е и нашето политическо лоби, да вървим без дискриминация по нашия път на европейска интеграция. „Манифеста“ е и нашето легитимно искане за равно третиране с другите народи в региона и в Европа, това е най-осезаемото доказателство, че нашата Прищина с номер 14 не е толкова различна от вашата Марсилия с номер 13, нито от Барселона с номер 15. „Манифеста“ също е икономика чрез културен туризъм, това е и международна артистична мрежа и репутация на държавата. „Манифеста” е дискусионна платформа за бъдещия ни музей за съвременно изкуство, както и доказателство, че страната ни може да организира още по-големи световни арт събития и увеличава потенциала за развитие паметници на културното наследство“, каза Чеку.
Министър Чеку каза, че чрез „Манифеста 14 в Прищина“, сградата Голям хамам, бившата Гермия и други пространства придобиват нов смисъл чрез артистични интервенции.
„Много от тези сгради ще придобият различно значение чрез артистични интервенции през този период, за много от тези сгради ще открием нови идеи и функции, алтернатива на приватизацията, адаптивен модел за повторно използване, подход към пространството и към обществеността“, каза Чеку.
Изразявайки радостта си, че Европейското номадско биенале този път се провежда в столицата на Косово кметът на Прищина Перпарим Рама каза, че наследството на „Манифеста“ ще живее след 100-те дни на тази платформа в Косово.
Рама каза, че "Манифестът" с неговите промени е приближил изкуството до гражданите.
„Новата идея беше, че заедно можем да обединим сили за обществени трансформации, които отварят възможности за града, за да видим и използваме възможностите, предоставени от града, и да използваме „Манифеста“ като платформа за дискусия, дебат, за обединяване на общностите , за отваряне на нови възможности, за подчертаване на обществените пространства в града като места, които създават тези възможности за хората да говорят свободно за своите нужди, желания и идеи за града... Ние тук не отвеждаме хората към изкуството; ние довеждаме изкуство при хората чрез тези интервенции в различни публични пространства, а след това и други възможности... Имаме някои смели интервенции, които са много видими в града, така че те осигуряват този оптимизъм на хората тук, на гражданите на Прищина", каза той
Творческите медиатори Карло Рати и Катрин Никълс също участваха в тази пресконференция.
„Манифеста 14 Прищина“ ще бъде отворена от 22 юли до 30 октомври. През това време гражданите на Косово, както и чужденците ще могат да посетят 25-те пространства на „Манифеста“, като се започне от Големия хамам до Двореца на младежта.
Ключовите градски интервенции включват зеления коридор, който свързва двете страни на столицата с път за устойчива мобилност и отваря достъп до лабораторията за екологично градско обучение в бившата тухлена фабрика.
„Манифеста“ създаде и постоянна интердисциплинарна културна институция - Център за наративна практика, който се намира в помещенията на бившата библиотека „Хивзи Сюлеймани“.
Европейското номадско биенале "Манифеста" сменя мястото си на всеки две години и е основано в началото на 90-те години.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт без промяна с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)