"Китайците имат голямо влияние и могат да направят инвестициите си много атрактивни", каза директорът на разузнавателната агенция на Форума за сигурност в Аспън, Колорадо.
Другите страни трябва да наблюдават ситуацията "със страна като Шри Ланка, силно задлъжняла към Китай". По думите му тя е направила "наистина неразумни залози за своето икономическо бъдеще, а последиците от това са икономическа и политическа катастрофа".
Бърнс каза, че кризата в Шри Ланка трябва да служи за урок не само в Близкия изток или Южна Азия, а по целия свят.
Китай инвестира големи суми в Шри Ланка, стратегически разположена в Индийския океан край Индия, смятана често за съперник на Пекин. Шри Ланка взе големи заеми от Китай за инфраструктурни проекти, някои от които твърде скъпи и без реална полза, отбеляза АФП.
През 2017 г. страната се оказа неспособна да върне заем от 1,4 милиарда долара за изграждането на пристанище и бе принудена да отдаде обекта на концесия на китайска фирма за 99 години. Близо до пристанището се намира летище "Раджапакса", построено със заем от 200 милиона долара от Китай. В един момент аерогарата бе толкова нерентабилна заради слабия пътникопоток, че дори не можеше да си покрие сметките за електричество.
Президентът на Шри Ланка Готабая Раджапакса подаде оставка миналата седмица, след като избяга от затъналата в икономическа криза, недостиг на храни, гориво и медикаменти страна.