"Преди следващата ротация трябва да бъде гарантирано, че германските войници ще могат да влязат в страната, както и да я напуснат", подчерта Ламбрехт пред германски медии вчера. Тя подчерта, че е "много възмутена от събитията от последните два дни, от задържането на войници от Кот д'Ивоар до неяснотите около напускането на някои войници на Бундесвера, до въпросите за ротацията на войските на ООН.
По-рано правителството в Бамако поиска уточнения за връзките между германското правителство и 49 войници от Кот д'Ивоар, арестувани в Бамако на 10 юли. Хунтата ги обвини в незаконно влизане в страната, дестабилизиране на правителството и ги определи като наемници. Според германското министерство на отбраната обаче войските са били разположени в страната от 2019 г., със знанието и одобрението на малийските власти, за да пазят база на ООН на летището в малийската столица.
Отношенията между Германия и Мали се обтегнаха след военния преврат в африканската страна миналата година, но ситуацията се влоши още повче през последните месеци. Хунтата заяви, че няма да позволи никакви смени на персонала на международните сили в страната за момента.
В четвъртък на осем служители на германските въоръжени сили беше попречено да се качат на граждански полет. Берлин определи действията на малийските власти като тормоз.
Мисията на ООН за стабилизация на Мали беше създадена с цел подобряване на сигурността в страната след туарегския бунт през 2012 г., в началната фаза на продължаващия въоръжен конфликт на територията на Мали. Бундесверът участва в мироопазващата мисия на ООН, но мисията на ЕС за обучение на сили в Мали като цяло е спряна. Планът в момента е да се наблегне на операциите в съседен Нигер, където германски военни вече обучават местните сили.