САЩ ще похарчат 1,3 милиарда долара за система от сателити за проследяване на хиперзвукови ракети

Съединените щати ще похарчат 1,3 милиарда долара за създаването на модерни сателити, които да проследяват по-добре потенциални заплахи от хиперзвукови ракети, съобщи вчера Пентагонът, като обяви два нови договора за извеждане в орбита на системи за откриване и проследяване до 2025 г.
Дерек Търниър, директор на американската Агенция за космическо развитие, обяви, че договорите ще осигурят двадесет и осем сателита. Те са част от действията на страната за развиване на нейните отбранителни способности на фона на нарастващите заплахи от Русия и Китай.
"Русия и Китай разработват и правят тестове с хиперзвукови ракети, които са изключително маневрени", заяви Търниър, като посочи, че тези сателити ще са разработени специално за тяхното проследяване и предсказване на точка за поразяване.
Хиперзвуковите оръжия по дефиниция са всички, които летят със скорост над Мах 5 или пет пъти по-бързи от скоростта на звука, което се равнява на около 6100 км. За сравнение, интерконтиненталните балистични ракети са много по-бързи, но техният маршрут е предсказуем, което дава възможност за прехващането им.
Стойността на цялата програма, заедно с изстрелването на сателитите, наземния контрол и поддръжката е на стойност около 2,5 милиарда долара. Едната група сателити ще бъде изведена в по-ниска орбита - около 1000 км, а втората - в средна орбита между 10 000 и 20 000 км.
По-рано тази година САЩ, заедно с Великобритания и Австралия обявиха, че ще разработват заедно хиперзвукови ракети. Съобщението от април дойде на фона на растящата загриженост за агресивното установяване на Китай в Тихия океан.