Телефоните им са били хакнати в периода между 21 октомври 2020 г. и 19 ноември 2021 г., сочи доклад на организацията за проучване на киберсигурността iLaw, съставен в сътрудничество с организациите за защита на човешките права в интернет DigitalReach и Citizen Lab. Това беше период на силни политически вълнения в кралството.
По студентска инициатива на улиците на Банкок излязоха десетки хиляди, за да поискат оставката на премиера Прают Чан-оча и коренна реформа на всемогъщата монархия - тема, дотогава смятана за табу. След това протестното движение отслабна заради пандемията и ареста на повечето от водещите му фигури от страна на властите.
Разработеният от израелската "НСО Груп" софтуер "Пегас" позволява да се активират от разстояние камерите и микрофоните на смартфони. Използването му предизвика скандал, след като миналата година няколко медии съобщиха, че правителства от цял свят са го използвали за подслушване на опозиционери. В много страни срещу "НСО Груп" са заведени съдебни дела.
Сред 24-те активисти, чиито телефони са били хакнати, са и Панусая Ситхиджираватанакул и Джатупат Боонпатараракса, протестни лидери, срещу които са образувани дела за обида на монархията. Засегнати са и трима адвокати, както и три лица, работещи за неправителствени организации.
Неправителствената организация подчертава, че няма достъпна официална информация, която да позволи да се установи кой стои зад тази операция, но "е очевидно, че най-голяма полза от нея има тайландското правителство".