Ако държавата дава ваучери на всички кръводарители, има рискове, сигнализират от организация на доброволни кръводарители

Ако държавата започне да дава ваучери на всички кръводарители, това крие някои сериозни рискове. Това каза в интервю за БТА Стефка Попова, председател на Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК) по повод внесено в парламентарната комисия по здравеопазване предложение за промени в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането. Вносителите на предложението за промени са народните представители Георги Михайлов, Силви Кирилов, Александър Симидчиев, Ивайло Христов и Антон Тонев.
Попова посочи, че най-сериозно притеснение поражда предложението за въвеждане на ваучер, предоставян на всички кръводарители, който да е в размер на 50 на сто от дневното трудово възнаграждение, изчислено въз основа на средната работна заплата за страната. По думите ѝ такъв ваучер е абсолютна форма на заплащане за кръводаряване и е нарушение на принципа за доброволно и безвъзмездно кръводаряване.
Когато на дарителя му се плаща за дарената кръв, рискът от скриване на заболявания е много голям, смята Попова
Попова посочи, че безвъзмездните доброволни кръводарители са най-безопасните кръводарители. Всички останали, които са притиснати от различни обстоятелства, ще имат користен интерес и има риск те да скрият свои заболявания или противопоказания за даряване на кръв, допълни тя. Ако някой има интерес да вземе пари, няма да сподели в кръвния център, че предишния ден е взимал наркотици или лекарства, допълни тя. Именно затова кръводарителите трябва да са доброволни и безвъзмездни, защото, когато отиваш с идеята да помогнеш, рискът да скриеш противопоказание или заболяване е най-минимален, каза още Попова. Когато на дарителя му се плаща за дарената кръв, рискът от скриване на заболявания е много голям. В трансфузионните центрове изследват кръвта за ХИВ, хепатит и сифилис, но в кръвта може да има следи от наркотици или лекарства, допълни тя. Това са хипотези, но са възможни, и неслучайно са залегнали като принципи в регламенти на Световната здравна организация, добави Попова.
Необходимо е да се промени отношението на обществото ни към акта на кръводаряване, да има национална програма за насърчаване на кръводаряването
В някои европейски държави, включително и в България, се заплаща за кръводаряване, но само в случаи на драстичен недостиг на кръв, в спешни случаи или при нужда от кръв за пациенти със специфични заболявания, посочи Попова. В момента държавата се опитва да легализира нещо, с което не може да се пребори, каза още тя. По думите ѝ е належащо да се организират информационни кампании сред обществото, да има национална програма за насърчаване на кръводаряването, както и учениците да се запознаят с възможностите и ползите от безвъзмездното кръводаряване. Кръвта няма аналог, няма заместител и за хората, нуждаещи се от кръв, трябва някой да дари. Необходимо е да се промени отношението на обществото ни към акта на кръводаряване, добави Попова.
Законът не позволява лекарите да изискват от близките на пациент да осигурят кръв за предстояща операция и кръвопреливане, припомни Попова. „Бележките, които кръвните центрове така удобно са си въвели, прехвърляйки отговорността върху близките на нуждаещите се, са абсолютно незаконни“, каза още тя и допълни, че те не са регламентирани и няма основание да бъдат изисквани. 
Пакетите с храна и напитки за кръводарителите трябва да съдържат качествени продукти, с които кръводарителят да се възстанови непосредствено след кръводаряването
Друго предложение, направено в проекта, е за увеличаване на средствата за пакета храна и напитки, който получават кръводарителите. Според Попова няма анализ какво трябва да включват тези пакети. Според нея те би трябвало да са еднакви за всички, да съдържат вода и сладка, въглехидратна храна. Отдавна настояваме пакетите да са еднакви, с качествена храна, както и да се прави обща поръчка за тях, допълни Попова. Абсурдно е, че в тези пакети има консерви, посочи тя. Целта на храната и водата в пакета е да може кръводарителят да се възстанови непосредствено след кръводаряването и едва ли кръводарителят отваря консервата пред кръвния център и започва да яде от нея, добави Попова. 
В много от кръвните центрове никой не споменава на кръводарителите, че имат право да им се възстановят пътните разходи
Законопроектът не решава нито един от проблемите, които имаме сега, а само променя досега съществуващите разпоредби. Предложения има и за повишаване на средствата за кръвните центрове, което не е лошо, но трябва да бъде обосновано, да се покаже, че тези пари се разходват адекватно и да се направи обосновка какво налага тези суми да се увеличат, каза още тя. В много от кръвните центрове никой не споменава на кръводарителите, че имат право да им се възстановят пътните разходи, направени до мястото на кръводаряване, допълни Попова. По думите ѝ кръводарителите не получават тези средства, защото или не знаят за тази възможност, или нямат време да чакат поне час административната процедура по възстановяването. В отговор на въпрос има ли информация за какво се ползват средствата, останали в центровете заради невъзстановените разходи на кръводарителите, Попова обясни, че е обсъждала темата с членове на здравната комисия. По думите ѝ член на комисията е задал същия въпрос на Министерството на здравеопазването, откъдето отговорили, че средствата се разходват законосъобразно от кръвните центрове. 
Преди дни един от вносителите на законопроекта – д-р Александър Симидчиев, коментира, че разполагаме с 2.5 - 5 пъти по-малко кръв в сравнение с нуждите на здравната система, каза още Попова. При такъв недостиг на кръв би трябвало кръвните центрове да сигнализират, че имат нужда, добави Попова. По думите ѝ в цял свят кръвните центрове отправят призиви за даряване на кръв и когато апелът стигне до хората, те се отзовават.
Нашето становище по законопроекта сме го коментирали с членове от комисията, но не и с вносителите, а фактът, че никой не ни е потърсил преди внасянето му, е неприятен, каза още тя. Този законопроект е толкова необмислен, че се съмняваме да е бил съгласуван с някой, допълни Попова. Законопроектът трябва да се оттегли и да се обсъди с всички заинтересовани страни, каза още тя.
От създаването на БОДК – преди 12 години, се увеличава броят на кръводарителите, особено когато направим кампания или имаме спешен призив, посочи Попова. Ние, като доброволческа организация, нямаме никакво финансиране и не можем да правим мащабни информационни кампании, каза още тя. Попова припомни, че БОДК създаде мобилно приложение „Дари кръв“, чрез което помагат в спешни случаи.