Говорителят беше запитан на брифинг дали този закон, влязъл в сила в петък, ще накара Европейската комисия да поиска от Съда на ЕС да отмени глобите от 1 милион евро, налагани всеки днес на Полша от 3 ноември 2021 г. насам, които до момента възлизат на общо над 250 милиона евро.
Тази финансова санкция цели да принуди Полша да се съобрази с решение на Съда на ЕС, който й нарежда да отговори на опасенията на Брюксел, свързани със съдебната й система.
Процедурата по нарушение, за която става дума, не засяга само дисциплинарната колегия, Еврокомисията оспори и други разпоредби, въведени със закона за съдебната система от декември 2019 г. насам, припомни говорителят на Еврокомисията Кристиан Виганд.
Комисията констатира, че новият закон, приет в Полша, който премахва дисциплинарната колегия, не е отменил оспорваните разпоредби на закона за съдебната система. Затова процедурата ще продължи дотогава, докато не бъдат изпълнени всички изисквания, посочени от Съда на ЕС.
Спорната дисциплинарна колегия на Върховния съд ще престане да съществува в петък и ще бъде заменена от нова колегия за професионална отговорност. Според полската опозиция и част от съдиите става дума единствено за промяна на названието.
Европейската комисия също многократно е посочвала, че Полша може да получи парите по плана за възстановяване след ковид в размер на 35,4 милиарда евро, 23,9 от които - субсидии, само ако изискваните реформи, свързани със съдебната независимост, бъдат извършени.
Трите условия, поставени от председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, са: замяна на дисциплинарната колегия на Върховния съд с независим и безпристрастен орган, реформа на дисциплинарния режим срещу магистрати, включително отмяна на "спорни дисциплинарни санкции", и възможност делата срещу санкционираните съдии да бъдат преразгледани по новия ред.