Участниците отново са от целия свят, като 29 от тях пристигат за пореден път. По-голямата част от тазгодишните семинаристи са студенти, преподаватели, редактори, преводачи и екскурзоводи от 29 държави от Европа, Азия, Америка и Африка. Заявки да се включат в семинара са подали хора с различни професии - лекар от Австрия, ветеринарен лекар от Чехия, фармацевт от Ирак, инженер от Унгария, посочи Тодорова.
Най-възрастните участници са Уолтър Елиът на 71 години от Англия и Гай Гилбърт на 70 години от Франция. Най-младата семинаристка е 18-годишната Диа Ачаржи от САЩ, чиято майка е българка, което е провокирало интереса й към българския език. Подобни са мотивите и на Мая Юса от Япония, чийто баща е българин, посочиха организаторите.
За втора година в семинара ще се включи Рори Макентегарт, който е вицепрезидент на Американския колеж в Дъблин. Също за втори път ще участва и ирландската писателка Ейлис Алмквист. Най-многобройни като групи са участниците от Германия, Полша и Гърция. Всички те ще имат практически упражнения по български език на три нива, който ще изучават по учебници за чужденци, издадени през миналата година във Великотърновския университет.
Традиционно са предвидени специализирани семинари по история и култура на България, по българско изобразително изкуство, кино и фолклор. В рамките на семинара ще се състои премиерата на документалния филм „Учителю!“, посветен на фолклориста и писател проф. Анчо Калоянов.
Организаторите са подготвили тематични вечери и открити уроци по народни танци и песни, като тази година за първи път участниците ще се докоснат до магията на нестинарството, посочи Тодорова. Предвиждат се опознавателни екскурзии до Трявна, „Етъра“, Карлово и Калофер, а последната седмица ще премине по плажовете на Българското Черноморие.