В рамките на експеримента изследователите доказаха, че технологията CRISPR-Cas може да се използва за прецизно и надеждно идентифициране на вируси и бактерии, заразяващи членовете на екипажа по време на космически мисии.
Изследването е водено от д-р Дуду Бурщайн от училището Шмунис по биомедицина и изследване на рака, Университета в Тел Авив и д-р Гур Пайнс от Института за вулкани. Експериментът бе проведен в космоса от астронавта Ейтан Стибе като част от мисията "Ракиа", изстреляна в космоса през април под ръководството на фондация „Рамон“ и Израелската космическа агенция.
Технологията CRISPR отличава имуннате системи на бактерии и вируси. Бактериите използват системите CRISPR-Cas подобно на молекулярна „търсачка“, за да локализират вирусни секвенции и да ги нарежат с цел дезактивация на вирусите.
Технологията CRISPR наскоро бе използвана за идентифициране на различни организми с изключителна прецизност въз основа на разпознаването на специфични ДНК секвенции. Като част от научната си визия, изследователите предположиха, че генетичната диагностика, използваща този метод, който изисква минимално и лесно управлявано оборудване, може да бъде подходяща за дълги космически мисии, например в Международната космическа станция или за бъдещи мисии за изследване на Луната и Марс.
„Условията в космоса са изключително проблематични, а методите за лечение са ограничени, така че е от съществено значение да се идентифицират патогените по бърз, надежден и ясен метод“, обясни д-р Бурщайн. „Тестове като PCR, с които вече всички сме запознати, изискват обучен персонал и сравнително сложно оборудване. В Международната космическа станция тествахме метод за откриване, базиран на CRISPR.
Най-напред се мултиплицира ДНК-то и всяка целева ДНК молекула се дублира многократно. След това се задейства технологията CRISPR-Cas и ако идентифицира целевата ДНК, се активира флуоресцентен молекулярен маркер. Флуоресценцията ни позволява да разберем дали интересуващите ни бактерии или вируси наистина присъстват в пробата. Целият този процес може да се проведе в една малка епруветка, така че да отговаря добре на нуждите на астронавтите.
Резултатите от експериментите, проведени от Стибе на Международната космическа станция, бяха много успешни и изследователите доказаха, че наистина е възможно да се извърши прецизна и чувствителна диагностика, основана на технологията CRISPR, дори в среда без почти никаква гравитация.
„Това е първата стъпка към простата и бърза диагностика на болести и патогени дори при космически мисии. Все още има работа по следващите етапи: просто извличане на ДНК от проби, което прави системата по-ефективна, така че да може да тества различни организми в една епруветка и диагностика на по-сложни проби“, каза Бурщайн.
„Беше въодушевяващо да видим нашия тестов комплект в ръцете на Ейтан на космическата станция и сме още по-развълнувани от възможността такива комплекти да помогнат на бъдещите астронавти в техните извънземни мисии“, заключи той.
(Новина, избрана от израелската агенция ТПС за публикуване от БТА без намеса в текста съгласно договора за сътрудничество между агенциите)