От срещата се очаква да бъде обявено поредното повишаване на основните лихвени проценти с половин процентен пункт, както и да бъде представени прогнози за развитието на икономическия растеж, безработицата и инфлацията до края на годината и през следващата.
От ключово значение е скоростта и стъпките, с които ще бъдат вдигани лихвите, за да бъде укротена инфлацията, която е на 40-годишен пик.
Срещата идва две седмици, след като председателят на УФР Джером Пауъл и президентът на САЩ Джо Байдън се срещната и изразиха притеснения, че добрата картина на трудовия пазар скоро ще се промени заради ръста на цените на всичко - от горива и храни до наеми и самолетни билети.
Пауъл вече неведнъж повтори, че УФР ще вдига лихвите, докато цените не се успокоят "трайно и убедително". От УФР дадоха да се разбере, че освен тази седмица, ще повишат лихвите и на следващата си среща през юли, за да достигнат те 1,75-2 на сто. През март се смяташе, че тези нива ще бъдат достигнати едва в края на годината.
Потребителските цени в САЩ през май се покачиха на месечна база с 1 процент, а на годишна с 8,6 на сто, най-вече заради ръста на горивата и цените на услугите. Това показва, че УФР ще продължи с покачването на лихвите и дори ще го ускори.
През седмицата се очакват новини и от други важни финансови и икономически институции.
В четвъртък "Банк ъф Ингланд" ще обяви поредното повишаване на основния лихвен процент във Великобритания и ще публикува протоколите от срещата на борда си, за да го обоснове. Наблюдателите гадаят с колко точно ще бъде вдигането, но залагат на по-голям процентен пункт с оглед на галопиращата инфлация на Острова.
И отново в четвъртък Швейцарската национална банка приема доклада си за финансовата стабилност през годината, както и прогнози за развитието на икономиката. От Берн обаче не се очаква да повиши лихвите, тъй като инфлацията в Алпийската република остава ниска в сравнение с тази в САЩ и много страни от ЕС, а икономиката като цяло е под контрол.
Японската централна банка има заседание в четвъртък и петък, което също едва ли ще произведе промяна в лихвените проценти. Токио продължава да се придържа към нулеви лихвени нива, макар и икономиката на страната да се колебае на ръба на стагнацията.
В четвъртък и петък министрите на икономиката и финансите на ЕС ще се срещнат, за да обсъдят реформата на финансовите правила в съюза, дигиталното евро и банковия съюз. От срещата не се очакват фундаментални решения, а само подсказки за бъдещото развитие на финансите в ЕС.