Основното отличие на сегашните антируски санкции е, че удрят цялото население независимо дали подкрепя войната в Украйна. Според инициаторите им отказът да се обслужват банковите карти на хората, затварянето на предприятия, забраната да се доставят в Русия масови стоки, скъсването на научните и икономическите връзки трябваше да засилят недоволството в страната. Ефектът обаче бе обратен. Три четвърти от жителите ѝ подкрепят политиката на Москва - дори въпреки щетите от санкциите. Другата им цел – "да се спре финансирането на руската военна машина", също не бе постигната. Доходите на Русия от износ ще бъдат по-големи от миналогодишните, пише вестникът.
Хората в Русия вече не се тревожат толкова от санкциите на Запада; първият шок е преминал, констатира социологическият център "Левада", обявен от властите за "чуждестранен агент". При допитване през март тревога в една или друга степен са споделили 53 на сто от запитаните, а в края на май – едва 38 процента.
Основна последица от санкциите според гражданите е поскъпването в Русия, сочено като проблем наред с инфлацията от 39 на сто. Близо 19 процента са разтревожени от изчезването на конкретни стоки, а половината (49 на сто) – от замразяването на руски резервни активи в чужбина (300 милиарда долара). Младите хора се притесняват по-скоро от ограниченията върху картите "Виза" и "Мастъркард" и от това, че западни брандове напускат страната. Но 75 на сто смятат, че Русия трябва да продължи същата политика независимо от санкциите.
Западната коалиция най-вероятно ще увеличава натиска върху Русия, прогнозира обаче всекидневникът, изреждайки планирани нови рестрикции. Санкциите, излизането на западни фирми от руския пазар, спадът в износа могат да сведат до нула успехите в икономическото развитие на Русия от последните 15 години, цитира той оценка на Елина Рибакова от банковото сдружение Институт за международни финанси. Институтът прогнозира, че през 2022 г. БВП на Русия ще се свие с 15 на сто (според руската Централна банка и икономическото министерство – с 8 на сто). През 2023 г. спадът ще е 3 процента, се казва в доклад на IIF.
Сериозно е спаднал и вносът в Русия – с 28 на сто. Това също ще удари населението на страната, добавя "Независимая газета".
РОСБАЛТ се пита как ще изглежда в бъдеще руската икономика в резултат на "глобалните пертурбации", свързани със санкциите срещу федерацията, а занапред вероятно и срещу други страни. Преди повече от 20 години например САЩ признаха Русия за пазарна икономика и се смяташе, че пазарните реформи във федерацията са вече необратими. Сега обаче става ясно, че неизменни неща няма. Защото още преди две години Федералната антимонополна служба съобщи, че делът на държавата в икономиката е достигнал 60-70 процента. И последните събития, изглежда, само ще ускорят този процес, предупреждава агенцията.
Допълнителна интрига внася това, че действителните данни за състоянието на руската икономика постепенно стават направо съкровено знание. През април властите на Русия засекретиха сведенията за добива и износа на петрол и цялата митническа статистика. А сега правителството смята да обяви за тайна информацията за държавните златновалутни резерви.
И ако продължи все така, любознателните граждани ще научават за икономическите постижения на руската власт и за гафовете на западните инициатори на санкции главно от чуждестранни медии. Но ще им се наложи дълго да живеят при растящи цени и висока инфлация, тъй че от тези знания съвсем няма да им олекне, заключава РОСБАЛТ.