„Тази изложба е една малка дидактика за моите студенти, за това, което съм искал да кажа в тази книга и за да може тя наистина да бъде полезна”, каза Греди Асса при откриването на изложбата. Допълни, че когато си творец, първо си добър, а след това някак живееш спокойно. Подчерта, че най-важното е това – да имаш сърце и душа.
Асса благодари на издателство „Сиела”, под чието лого е издадена книгата-албум „Деца на въображението“. По думите му екипът не само прави опит да издаде тази книга, но е постоянно до него и го поощрява. Художникът изказа специални благодарности на Иван Тодоров, както и на художествения редактор Захари Карабашлиев и на Виктор Меламед. Освен това Греди Асса се обърна с благодарност и към всички, които обичат изкуството.
Като част от официалното откриване на изложбата проф. Ивайло Знеполски разказа за развитието на Греди Асса през годините и различните периоди в неговото творчество.
В своето слово Захари Карабашлиев посочи, че няма по-подходяща дата за представяне на книгата и изложбата на Греди Асса от Деня на детето, заради неговата детскост. По думите на Карабашлиев художникът „винаги е бил детето в себе си, винаги го е носил и винаги го е разпространявал”. Допълва, че с новата си книга Асса поставя въпроса за твореца и неговите деца – истински или въображаеми. Според Карабашлиев всеки творец къса парчета от своето време, от себе си и от любовта към собствените си деца, за да твори. „Тази изложба на Греди Асса е поглед и разсъждение върху този огромен и фундаментален проблем - проблемът да имаш ли деца и семейство”, посочи издателят.
Греди Асса е роден в Плевен през 1954 г. За 40-те години на изложбената му дейност той е автор в над 100 самостоятелни и общи изложби в България и чужбина. Сред тях са участията в 54-то Венецианско биенале (2011), в 24-то и 26-то Биенале на графичните изкуства (Любляна), във второто и в четвъртото Биенале на изкуствата (Пекин). Греди Асса е професор в Националната художествена академия.