Всяка електроенергийна система в трансформация трябва да разполага с текуща мощност, изтъкна министърът на енергетиката

Най-доброто за всяка електроенергийна система в трансформация е да разполага с текуща мощност, за да може да бъде балансиран преходът и той да става максимално ефективно. Това каза министърът на енергетиката Александър Николов на регионалната конференция за възобновяема енергия RЕ-Source Southeast, която се провежда днес и утре в "София тех парк". Той обърна внимание, че ако в момента се "извадят" централите, които работят с фосилни горива не само в България, но и на европейския пазар, "системата ще рухне моментално". 
Според енергийния министър, ако Европа не провежда определен тип политика, която да е адекватна и добре планирана, тя няма да се случи и в България. Николов уточни, че в дефицитен регион в Югоизточна Европа единственият балансьор, който изнася постоянно електроенергия, е България - т.е. системата до голяма степен е ориентирана, така че съседните държави да зависят от страната ни. Освен това дори към момента, ако има готови ВЕИ проекти, които са три пъти пиковата мощност на консумация на държавата, значи няма проблем с разрешителния режим, но следващата стъпка се бави в реализацията на тези проекти. "Нещата не са нито толкова черни, колкото се представят понякога, нито толкова бели", заяви Николов. Той обаче уточни, че нормативната рамката трябва да се променя.
Министърът на енергетиката изтъкна, че България е най-доброто място за инвестиции. Въпреки това нещата трябва да бъдат разглеждани в пълнота, защото балансирането на системата и изграждането на нови мощности се случва от самото начало със зависимост от конкретни материали, доставки и т.н. Николов счита, че трудният въпрос е дали искаме да заменим зависимостта си от Русия с друга държава, която е производител на тези материали. Освен това, когато системата започне да се балансира с много батерии, трябва да се отговори на въпроса какво се случва с остатъчния продукт.
"Цялата електроенергийна система ще работи много по-добре, когато се работи заедно", коментира Александър Николов. Той добави, че когато се премахне каквато и да било част от функцията на предлагането в каквато и да било система, това води до по-високи цени и недостиг. Когато някои държави в ЕС инвестираха десетки милиарди евро в нови ядрени мощности, решиха да бъдат затворени и да бъдат заменени с електроенергия, произведена от природен газ. Това от своя страна доведе до зависимост от Русия. Затова, когато се гледа на България, която е част от отворен пазар, много е важно да се проследи в динамика какво се случва с електроенергийния пазар, както и от какво се произвежда електричеството, допълни министър Николов. Той е на мнение, че е много важно къде се консумира.
Ако България спре да произвежда електроенергия от централите от Маришкия басейн, първо ще се дебалансира системата, но ще се спре и износът на ток. "Много е лесно държави, които нямат фосилно производство, да казват, че са зелени. Да, вие сте зелени и консумирате чий ток, произведен как", попита министърът. Николов завърши, че ако България успее да се възползва от всички активи, с които разполага страната ни, ще е по-добре за всички.