С близо 70 на сто е увеличението на цената, която от ТЕЦ-Сливен са заявили в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). От дружеството са предложили цена на топлинна енергия с гореща вода в размер на 134,72 лв./МВтч и на топлинна енергия с водна пара в размер на 114,66 лв./МВтч от 1 юли 2022 година.
Увеличението е калкулирано и на база на по-скъпия транспорт, на увеличаването на минималната заплата и на основните резервни части и консумативи.
Топлофикация - Сливен е въглищна централа, припомни Костов. По думите му, поисканото увеличение е свързано основно с увеличението на цената на вносните въглища, които в рамките на десет месеца са поскъпнали около четири пъти. По-скъпо е и транспортирането им, като сливенската топлоцентрала се снабдява със суровината от Узбекистан, Казахстан и др.
В поисканото увеличение ясно сме заявили колко струва производството на топлоенергия, каза Костов. Според него, услугата трябва да бъде на цена, която е поносима за гражданите и държавата би могла да субсидира и цената на топлоенергията. “Производството на топлоенергия в България в момента е на загуба, цените не отговарят на направените разходи за производството“, посочи той. Разликите, според него, стигат до 70-80 процента.
Наложените ограничения, включително от Европейския съюз, за внос на енергоносители от Русия, влияе и на пазара на въглища, каза още Павлин Костов. Цената на въглищата е скочила четири пъти.
ТЕЦ-Сливен има около 14 000 абонати и ние ще направим всичко възможно да ги задържим, категоричен бе директорът. Това ще се случи чрез отстъпки в цените, промоции, индивидуални договори за пределни цени.