Той припомни, че в министерството има работна група, която вече няколко месеца работи активно по измененията в закона. Законопроектът на практика е почти готов, остават само някои детайли, обясни Ганчев. Той допълни, че възможността за получаване на защита се увеличава от един на три месеца от момента, в който лицето е било подложено на домашно насилие. Освен това се разширява възможността и на субектите, които могат да я получат.
Според него, най-важното е да се усъвършенства координацията между институциите. Ще се опитаме те да започнат да работят заедно, координирано, съвместно, за да може когато лицето, престрашило се да потърси помощ, сезира веднъж някои от органите, да стигне до край, не само до издаване на съответната заповед за защита, но и реалното ѝ прилагане, каза Ганчев.
Той допълни, че се предвижда създаване на координационен механизъм и база данни, която да съдържа всички случаи на домашно насилие. Въпросът е да защитим лицето и това да става по ефективен начин, допълни зам.-министърът.
Законът е почти готов като текст, предстои обществено обсъждане и предполагам, че промените ще станат факт през есенната сесия на Народното събрание, каза Борислав Ганчев.