С благодарност към Господ и с радост Съборът приветства приемането на общопризнатия каноничен статут, който е статут на възможно най-широка автономия, т.е. пълна вътрешна независимост, се посочва в съобщение на сайта на Сръбската православна църква.
Тъй като това премахва причините за прекратяване на богослужебното и каноническото общение, предизвикано от едностранното провъзгласяване на автокефалност през 1967 година, се установява пълно богослужебно и каноническо общение, се посочва още в публикуваното решение на Сръбската православна църква.
Чрез установяване на единство на канонични основи и при условията на действие на каноничния ред на цялата територия на Сръбската православна църква, диалогът за бъдещия и евентуално окончателен статут на епархии в Северна Македония е не само възможен, но и целесъобразен, легитимен и реалистичен, посочва още Сръбската православна църква.
Вселенската патриаршия призна по-рано този месец църквата на Северна Македония под името “Охридска архиепископия“ без това решение да означава предоставяне на автокефалност.
В съобщението на Вселенската патриаршия тогава бе уточнено, че се оставя на Сръбската православна църква да уреди административните въпроси с църквата на Република Северна Македония, като се посочва, че се изключва използването на понятието „македонски“ или каквато и да е производна на думата „Македония“.
През ноември 2009 г. така наречената „Македонска православна църква“ добавя към името си „Охридска архиепископия“ и се самопровъзгласява за приемник на старата Охридска архиепископия.