Много политически партии са се упражнявали по темата за разделянето на Кърджали и годините са показали, че едно такова намерение не издържа изпитанието на времето и на желанието на хората. Така кметът на Кърджали и заместник-председател на ДПС д-р инж. Хасан Азис коментира за БТА изразената идея от партия „Има такъв народ“ за отделяне на град Кърджали в самостоятелна, отделна от селата община.
Идеята бе представена от председателят на Парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов при последното му посещение в родопския град преди близо седмица. Тогава той посочи два мотива за инициативата: възможността селата да могат да кандидатстват по оперативните програми за развитие на селските райони и по-честни избори за кмет и народни представители, в които да бъде разбит монопола на ДПС.
„Хората в Кърджали очакват не разделение, а решаване на реални проблеми“, коментира Хасан Азис. Той призова управляващите да говорят за нуждата на родопския град от околовръстен път, от инвестиции в инфраструктурата, от повече детски градини, социални заведения, ремонти на училища.
„Ако поставяме въпроса за разделението на Кърджали, трябва да поставяме въпроса и за всяка една друга българска община, защо само за Кърджали? Когато се попитаме защо само за Кърджали, нещата отиват в една друга посока и аз искам да спрем дотук", посочи още кметът на Кърджали и заместник-председател на ДПС.
На въпрос отделянето на града от селата би ли променило изборните резултати, Хасан Азис отговори: „ Не мисля по този начин, защото политиката е много отговорно занимание и във времето всяка една от политическите партии е доказала своята сериозност в региона.“.
Само преди дни коментар по темата направи и Цвета Караянчева, областен координатор на ГЕРБ. Пред медиите тя определи обявената инициатива като евтин политически пиар. "Нечестно, неискрено, нечистоплътно е да залъгваш своите избиратели, че административно можеш да се бориш срещу монопола на ДПС", бе посочила Караянчева.
При оповестяване на намерението, от ИТН обясниха, че още от следващия ден започват контакти с коалиционните си партньори във властта на местно ниво, за срещи и разговори.
Лидерът на БСП ( част от „Коалиция за България“) в региона Милко Багдасаров коментира за БТА, че до момента не е потърсен. Обясни, че идеята е на БСП от 1998г., но не вижда как би се осъществила към днешна дата. „Това е една чудесна идея, но с отдавна изтекъл срок на реализация“, коментира той. И припомни последният опит за реализацията ѝ от 2015г., когато социалистите се опитаха да инициират местен Референдум. „Няма проблем да дадем своята подкрепа, но защо трябва да го правим? Тук въпросът е: Някой помисли ли какъв ще е резултатът от тази работа? Най-малкото ще им кажем от Референдума 2015г , дето сме го правили, защо не сме изнесли резултатите “, заключи лидерът на БСП в Кърджали.
По темата все още не е потърсен и областният председател на Демократи за силна България ( част от Коалиция „Демократична България – Обединение“) Радослав Милев. На въпрос на БТА дали ще подкрепи идеята Милев коментира: „ Въпросът не е дали ще я подкрепя. Въпросът е, че няма никакъв смисъл в това, което предлагат, защото няма как да се случат тези неща“. Той също припомни за поставянето на темата през годините.
” Трябва селата сами да опитат да се отделят. Инициативата трябва да е в тях. Не може градът да се отдели и да каже: Не ви искаме селата! Не мога да разбера каква е причината да го предлагат. Явно търсят някакъв предизборен ефект. Не мисля, че това е нещо смислено и разумно, което може да се случи.“, каза Радослав Милев.