Партията бе формирана малко преди изборите на 23 април от кръг политици, бизнесмени и коментатори, близки до бившия президент Милан Кучан, който и в миналото е формирал нови партии и движения с цел да се извоюва победа на изборите над дясната Словенска демократическа партия на Янез Янша, посочва вестникът. Планът бе успешен и Голоб спечели 41 от 90 места в парламента срещу 27 за Янша, и очаква подкрепа от други леви, зелени и центристки партии.
По време на кампанията Янша бе много активен по въпроса за войната в Украйна и бе един от най-борбените европейски политици с призиви за бърза и силна западна реакция в защита на Украйна.
За разлика от това от партията на Голоб дават да се разбере, че може дори да нормализират отношенията с Русия, пише "Демокрация".
"Голоб оправдаваше руската инвазия в Крим с думите, че руските сили защитавали територии, на които живеят руснаци. Марта Кос, бивш генерален секретар на движението Форум 21 на Кучан и кандидат за президент на изборите през ноември, която е и заместник председател на движението Свобода, не крие подкрепата си за руския президент Владимир Путин. Тя се възпротиви на изпращането на оръжие за защита на Украйна и нападна Янша за това, че посети Киев, но не и Москва", посочва още вестникът и цитира думите на Кос: "В бъдеще ще трябва да говорим с Русия, няма да има сигурност в Европа без Русия".
Кметът на Любляна Зоран Янкович е един от най-изявените поддръжници на Голоб. Янкович отказа да върне медала, който му връчи лично Путин. През януари прокурорът на Словения Драго Щека замина за Русия и подписа договор за сътрудничество с руската прокуратура, без словенското правителство да знае за това, пише "Демокрация". Според вестника зад тези връзки стои Милан Кучан като стар приятел на Владимир Путин.
Седмичникът твърди, че руски тролове подкрепяли движението Свобода в социалните мрежи, предполага се че тази партия е получила и руски пари. "Демокрация" пише, че може да се очаква сега Словения сериозно да промени външната си политика и да застане по-близо до Москва.
"Създателите на новата партия на Роберт Голоб се опитват да се представят като либерали на европейската политическа карта. Но идеологията на движението Свобода няма нищо общо с либерализма. Те са дълбоката държава, навързани вече второ и трето поколение политици, които дължат успеха си на левия монопол над медиите и на крайнолевите неправителствени организации."
"Голоб спечели голямата част от гласовете на антиваксърите, тъй като твърдеше, че КОВИД-19 не е нищо по-страшно от обикновен грип. В ръководството на партията има антипазарни демагози, синдикалисти, журналисти, бивши съдии, бивши сътрудници на тайните служби, неправителствени организации, финансирани от правителството и работещи в държавния сектор. Приоритет на Голоб ще бъде да им се издължи", пише "Демокрация".