Необходима е промяна в закона, за да има доброволно обединяване на университети в консорциуми, според министър Денков

За да има доброволно обединяване на университети в консорциуми, е нужна промяна в закона за висшето образование, каза днес във Варна просветният министър Николай Денков, който пристигна в крайморския град заради Общото събрание на ректорите на висшите училища в България. Председателят на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков допълни, че доброволното обединяване е много по-добър вариант от сливанията, особено ако решенията са взети по административен път. Денков уточни, че примери за доброволни обединения на висши заведения има както в Европа, така и у нас. Като такива той даде Русенския, Тракийския и Бургаския университети.
Министърът припомни, че в момента тече обществено обсъждане за актуализацията на минималните изисквания за атестация на университетските преподаватели. Проектът не нарушава Конституцията, а целта е да се създаде общ подход към всички професионални направления, отчитайки спецификите им, бе категоричен Денков. Според него новите правила всъщност ще изискват професорите и доцентите да продължават да работят качествено и интензивно, след като са хабилитирани. Атестацията за тях ще бъде на 5 години, а за нехабилитираните преподаватели – на 3, обясни министърът. По думите му, ако при две поредни оценки, някой не защити изискванията, той трябва да бъде освободен от ректора на съответния университет.
Университетите могат да имат вътрешни правила за атестирането, като имат право да завишават критериите, допълни Денков. Той уточни, че и в момента много от учебните заведения имат по-високи изисквания от минимума.
Министърът допълни още, че за предстоящия прием в университетите няма да има промяна на защитените специалности. Прегледът им вече е направен. Няма да има и сериозни корекции и в държавната поръчка за броя на студентите.