Със законопроекта се предлага да се създаде Съвет за българския език към Министерския съвет, който да контролира осъществяването на държавната политика в областта на опазването, обогатяването и задължителното ползване на българския книжовен език. Предвидено е да се въведе заедно с него и механизъм за ежегоден отчет на езика пред Народното събрание.
Костадин Костадинов посочи, че по този законопроект е работено от години и не се внася за първи път в Народното събрание. Смисълът на закона е да уреди начина, по който се развива българският език, коментира той. По думите му, това може да става по два начина - езикът да се остави да се развива, най-вече с навлизането на чуждици, или чрез кодификация. Той даде пример с навлизането на думата "ковид" в пандемията от коронавирус. Това обаче не се регулира по никакъв начин от Института за българския език, коментира Костадинов. По думите му на практика българският език е изтласкан в периферията и де факто е въведено двуезичие.
Беше казано преди малко, че трябвало да има надписи на чужд език на българските институции и най-вече на английски, защото това било от помощ на чуждите туристи, посочи той. Може би трябва да поискам една справка колко точно чужди туристи са влезли примерно в Министерството на културата, в Министерството на здравеопазването, да не говорим за друга отявлена туристическа дестинация като Министерството на образованието и науката, коментира Костадинов.
Имаме нужда от една институция, която да пази езика от чужди влияния, посочи той и отбеляза, че такава има във Франция. Всяка една уважаваща себе си държава, особено с претенции да е стара, трябва да има такъв закон, смята Костадинов.