Образователният министър: Не можем да уволним директорката на ОУ „Иван Вазов“, синдикалистка е

Единствената пречка пред уволнението на директорката на ОУ „Иван Вазов“ в Русе е това, че тя е синдикалистка. Това заяви по време на парламентарен контрол образователният министър Николай Денков. Той отговори на въпрос, поставен от народната представителка Ирена Анастасова (БСП).
Към депутатката от Монтана се обърнали русенски учители, които се оплакват от липсата на реакция от страна на министерството след серия жалби и сигнали за нарушения, лоши условия на труд, стрес, налагане на наказания и уронване на авторитета им от страна на директорката Теодора Йорданова.
Само за две години от 2019 досега в ОУ „Иван Вазов“ са извършени 31 проверки от РУО-Русе, съобщи министър Денков. Констатирани били нарушения на разпоредбите на закона за образованието, на Кодекса на труда и на държавните образователни стандарти. Началникът на РУО-Русе е издал 18 заповеди със задължителни предписания, които не са обжалвани от директорката на училището и са влезли в сила. На госпожата са наложени общо 5 дисциплинарни наказания „предупреждение за уволнение“ - първото е от 31 юли 2019, а последното - от ноември 2021. Едното наложено наказание не е обжалвано, а по останалите четири има висящи дела.
Теодора Йорданова е секретар на общинския координационен съвет на Независимия учителски синдикат към КНСБ в община Русе. Съгласно законовите изисквания РУО-Русе три пъти е отправяло искане до синдиката за даване на предварително съгласие за прекратяване на трудовото правоотношение с г-жа Теодора Йорданова. И трите пъти обаче е получаван отказ.
Съдебната практика е еднозначна - съдът отменя като незаконосъобразна всяка заповед за уволнение, ако не е получено съгласие на синдиката. Това е единствената причина, по която досега директорката е наказвана само с предупреждение, а не е уволнена, подчерта министър Денков.
От отговора му стана ясно, че Инспекцията по труда и Община Русе са извършвали серия проверки на директорката. В момента тече досъдебно производство за незаконосъобразни действия при изпълнение на дейности по проект за квалификация на педагогическите специалисти в училището, финансиран по оперативна програма.
Министърът заяви, че ще направи опит да разговаря отново с председателя на учителския синдикат „в опит да приключи тази сага, защото очевидно тя вреди на авторитета на българското училище“.
Според депутатката Атанасова синдикатите „не са създадени да прикриват и да са удобен пристан на хора, които нарушават законите“.

Съдът: фигури на музикални символи и
птици не са произведение на изкуството

Окръжният съд отхвърли иска по делото за интелектуална собственост, заведено от учителя в ОУ „Иван Вазов“ Валентин Георгиев за това, че негови стенописи от 2012-а са били заличени при ремонт в училището миналото лято. Както „Утро“ писа, художникът заведе първото по рода си дело за закрила на интелектуална собственост. На свой ред учителите в ОУ „Иван Вазов“ обясниха, че стената с изображенията е била ремонтирана като част от мащабен ремонт и освежаване на стаите в училището.
С решение от 8 март съдът се произнесе, че нарисуваните от художника фигури на музикални символи и пеещи птици по-скоро могат да се приемат като рутинна негова работа, която не носи белези на авторско произведение на изкуството. В мотивите си съдът цитира Закона за авторското право и сродните му права, както и европейската съдебна практика, според които, за да бъде произведение на изкуството - обект на закрила, то  трябва да е в резултат на творческо, интелектуално усилие, а не на формална рутинна работа. „Не е достатъчно и само влагането на труд от автора и негови умения. Необходимо е създателят чрез вложените труд и умения да изрази творческите си способности по оригинален начин и така да остави своя „индивидуален отпечатък“ върху произведението“, пише в мотивите си съдът.
И вместо да получи 3000 лв. от училището, на колкото бе оценил обезщетението си за нарушено авторско право, Валентин Георгиев е осъден да му заплати съдебните разноски от 600 лв. Решението може да се обжалва пред Апелативния съд.