Рисковете за сърцето остават повишени поне 1 г. след COVID

COVID може да остави преболедувалите в риск от сърдечни проблеми в продължение на поне една година след инфекцията. Предупреждението идва след публикуването на един от най-големите анализи на последиците от инфекцията досега. Драстично расте вероятността за аритмии, потенциално смъртоносни тромбози в белите дробове, сърцето, мозъка.

Cлучаите на сърдечна недостатъчност се качват със 72 процента, инфарктите с 63 процента, мозъчните удари – с 52 процента. Рискът не се ограничава само до обичайните заподозрени: хора с лошо здраве, придружаващи заболявания, тежко прекарване на COVID, напреднала възраст или затлъстяване. Усложненията се проявяват при всички – включително младежи, леко преминали през болестта без лечение, хора в добро общо здраве преди коронавирусната инфекция. Мащабът на уврежданията е изненадал дори екипа от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, който е направил проучването.

Кардиолозите и невролозите в целия свят забелязват тенденцията в практиката си. Новото проучване облича опита с доказателства за честотата на новите сърдечни проблеми сред 153 760 души, преболедували COVID до една година преди това според данни на агенцията за ветераните в САЩ. За сравнение са използвани две впечатляващи с броя си контролни групи: 5,6 милиона души без COVID и други 5,9 милиона хора със сърдечносъдови проблеми, чиито данни са събрани преди началото на пандемията.

Дългосрочните рискове за сърцето и мозъка не е изненадващо за лекарите с по-голям опит. Вече са виждали подобен ефект след други вируси, като грип и някои ентеровируси, както и при част от лекуваните за пневмония. Те си задават въпроса дали сегашната ситуация е уникален подпис на короната, или големият процент засегнати е логична последица на широкото, пандемично разпространяване на вируса и залпово боледуване на милиони по едно и също време. И в двата случая е предупреждение. За пациентите – да обръщат внимание на промените в кръвното си, при стягане или болки в гърдите, неравномерен или много бърз или забавен пулс и други, които може да се отдадат на сърдечносъдов проблем. За здравните системи данните са аларма за рязко увеличаване на пациентите в годините след пандемията.