Проф. Тодор Кантарджиев: Трябвало е веднага да се изпрати до НЦЗПБ проба от болното дете

"Ако има забавяне в достъпа до медицинска помощ в случай на менингит, това може да се окаже фатално", коментира пред БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш дирекотр на Националния център по заразни и паразитни болести.

Той уточни обаче, че по конкретния случай не може нищо да каже, защото не е запознат с него. Детето е заболяло миналата седмица в четвъртък.

"През последните години в НЦЗПБ са разработили система за генетични методи за доказване на бактериални инфекции, засягащи централната нервна система, развиващи се за часове и застрашаващи живота на детето.

Затова щеше да е много правилно, ако беше потърсена диагностичната помощ на Центъра. Изпращал съм писма до всички болници да изпращат до НЦЗПБ проба от детето, кръв, за да може да се кажем в рамките на 4 часа да кажем която от най-честите бактерилани инфекции застрашава живота му", поясни още проф. Кантарджиев.

Проф. Кантарджиев коментира, че всички симптоми в конкретния случай - температура и повръщане или движените на краката при бебе, става дума за дразнене на централната нервна система - това го знаят всички лекари.

Но много е важно също, когато има такъм случай родителите и линейката да знаят точно къде трябва да бъде откарано това дете", допълни още проф. Кантарджиев.

Проф. Кантарджиев поясни още, че детската градина, която е посещавало детето, е от добрите детски градини, а перосналът е направил всичко, което се прави при подобни случаи.

"При тесен контак на децата в детските заведения може да стигне до размяна на различни бактерии, на които децата са носители.

Затова през 2010 година в България се провеждат ваксинации за най-често срещаните инфекции - пневмококи, инфлуенца.

За менингококите, които също са опасни и могат да причинят колонизации, които не представляват риск за здравето, в много редки случаи при някое дете може да се развие тежка инфекция  - в много редки слечаи.

Но има ваксина затова, тя не е задължителна, а препоръчителна

Точно този менингокок, доказан в тази детска градина няма задължителна ваксина. А подобни случаи често има В Югоизточна България, тогава на децата се дава веднага антибиотик за два дни, за да се ликвидира в носоглътката това носителство, поясни микробиологът.

По думите му при наличие на огнище на менингит ,по препоръка на СРЗИ, се тестват всички деца и  техните братчета или сестричета:

"Това вече е направено за децата в тази детска градина,  даден е антибиотик на всички, при които това се налага", допълни проф. Кантарджиев.