Гипсокартонът е популярен строителен материал в света на "направи си сам". Не е задължително да сте професионалист, за да разделите стаята на две, да придадете по-завършен вид на таванското помещение или да сложите втора стена с помощта на гипсокартон.
И все пак, при използването на гипсокартон като строителен материал много често се допускат едни и същи грешки:
1. Не се съобразявате с температурата на помещението или метеорологичните условия
Не започвайте да фугирате и довършвате гипсокартона, докато температурата и влажността в стаята не достигнат постоянното си ниво. Това ще рече да не финализирате поставянето му, ако домът все още не е ветро и дъждоустойчив, в студени и влажни условия. В противен случай това би могло да доведе до пукнатини в основите му.
2. Не поставяте гипсокартона върху стабилна повърхност
Гипсокартонът е един от подходящите строителени материали за подобряване на външния вид на помещението, но той също така се нуждае от стабилна повърхност. Ако искате да го използвате под покривната конструкция, трябва да сложите метална или дървена рамка, която да поеме напрежението.
3. Притискате гипсокартона към други архитектурни повърхности
Гипсокартонът е чувствителен материал и не трябва да да притиска към други повърхности. Ако не се съобразите с това, рискувате той да се напука и деформира малко по малко под напрежението, промените във влажността и температурата и други фактори.
Когато гипсокартонът докосва друг компонент като измазаната стена или таван, те трябва да бъдат старателно изчистени. Осигурете широка декоративна фуга. Изрежете фугиращия материал с гъвкав нож или нанесете разделителна лента, която предварително залепите към конструктивния компонент. След фугирането просто отрежете частта на лентата, която стърчи.
4. Завършвате без грунд
Ако повърхността се състои от различни материали, първо я обработете с грунд. Това ще предотврати разликите в нанесената боя след това. Съединеният материал и гипсокартонът имат различна абсорбация, която може да промени последните слоеве боя.
Също така, ще се нуждаете от грунд, ако сложите тапет върху гипсокартона. По този начин ще избегнете отпускането на тапета, а и по-лесно ще го премахнете след време, когато решите да сложите нов.
5. Използвате твърде тънък гипсокартон
Тънкият гипсокартон може и да е по-евтин, но той също така е по-податлив на деформация. Не правете компромис с качеството на този строителен материал, защото от него зависи кога ще се наложи да правите ремонт.
Препоръчителната дебелина на гипсокартона в 12,5 мм за носеща конструкция от дърво или метал.
6. Не фугирате равномерно ръбовете
За да получите равна и гладка повърхност, трябва да фугирате правилно ръбовете. Фугиращият продукт се прилага в различните фази. Винаги спазвайте минималното време за втвърдяване на всички слоеве.
Можете да постигнете перфектно гладки и равни повърхности само след нанасяне на завършващ слой по цялата дължина. Винаги следвайте указанията на производителите, за да избегнете неприятните изненади.
Съвет: Обработвайте водоустойчивия гипсокартон с водоотблъскващ силиконов продукт за влажни помещения. За да запазите стената водонепропусклива, обърнете специално внимание на довършването на гипсокартона около отворите за тръби или свързването с други материали. Запълнете ги със силикон и запечатайте "шевовете" и ъглите със специална водоустойчива лента. В този случай обичайният грунд, които използвате за довършителните работи с гипсокартон, няма да е достатъчен.