Парламентарни избори
От десетилетия държавата отделя недостатъчно средства за образование, в резултат на което са се натрупали тежки системни дефицити от всякакъв характер. Във възрастовия интервал 0 – 3 години държавата осигурява ранна грижа и образование едва на под 10% от децата – това създава голяма конкуренция и неглижира въпроса за качеството. Към момента държавата задължава децата на възраст 5 години да получават предучилищно образование (предвижда се това задължение да обхване и децата на възраст 4 години), но всъщност не успява да гарантира адекватна приобщаваща среда, съобразена с физическите и емоционални нужди на всички деца. Това се отнася и за децата в задължителното училищно образование, от 7 до 16 години, на които държавата все още не гарантира подходяща среда, съобразена с нуждите им, съвременни цели и методи на преподаване, координация с нуждите на пазара на труда и на съвременното общество. Това на практика нарушава правото на образование на всяко българско дете. Резултатите от всичко това се проявяват като голямо изоставане на българските ученици в сравнение с връстниците им от развитите държави, както и като огромно изоставане вътре в страната на учениците от по-бедни спрямо тези от по-богати семейства.
Макар разходите за образование да се увеличават, България все още е сред страните в Европейски съюз, които инвестират най-малко в образованието на децата си. Увеличените средства за образование се изразходват предимно за увеличение на заплатите на учителите и са за сметка на разходите за училищна инфраструктура. В момента международните проучвания сочат, че почти половината от младите българи нямат основни умения по четене, математика и природни науки. И това е скандално!
Аз смятам, че държавата не просто трябва да обясня за какво харчи парите на данъкоплатците, а трябва в бъдеще и да доказва, че го прави по най-добрия начин. Ако проследим пътя на парите, ще видим един важен проблем. Инвестирането само в заплати на учителите не е достатъчно. Затова и решението е успоредно с повишаването на доходите да се увеличат инвестициите в квалификация и в модернизация на образователната среда в училищата. Разходите за образование трябва да достигнат 4% от БВП.
Демократична България имаме визия и програма за цялостна модернизация на сектор образование, която да елиминира съществуващите дефицити и да насочи всички процеси към два основни приоритета – създаване и задържане на качествен човешки капитал, и управление на научните изследвания и иновациите в интерес на обществото.
Мерките, които предвиждаме са преминаване към компетентностен модел на обучение - овладяване на ключови компетентности и развитието на способности да се решават проблеми, гарантиране достъпа до качествено образование и ранна грижа за всяко дете.
Аз се застъпвам за това, училищата да бъдат автономни и да имат възможност да въвеждат алтернативи на сегашната класно урочната система, като единственото условие пред тях да бъде осигуряване на най-високо достижимото качество на образование за всяко българско дете. Защото вярвам, че България може много повече!
Митко Кунчев е водач на листата на Демократична България в Русе, номер 11 в бюлетината и преференция 101.
КУПУВАНЕТО И ПРОДАВАНЕТО НА ГЛАСОВЕ Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ!