След тридневен маратон депутатите приеха бюджета на държавата за догодин

След тридневен маратон депутатите приеха бюджета на държавата за догодин

След едно извънредно заседание, удължено работно време и дебати под знака на пандемията парламентът окончателно одобри Закона за държавния бюджет за 2021 г.

Депутатите от мнозинството почти не правиха изказвания, за да защитават своите предложения – освен с някои изключения, а опозицията очаквано бе против повечето от параметрите с аргумента, че те ще вкарат държавата в дългова спирала.

Приходи и разходи

През 2021 г. в държавния бюджет са заложени 47,6 млрд. лв. приходи и 52,5 млрд. лв. разходи – разликата е от почти 5 млрд. лв.

Таванът на държавния дълг ще бъде 4,5 млрд. лв.

Увеличение на доходите

От следващата година минималната работна заплата се повишава с 40 лв. – от 610 на 650 лв.

Депутатите разписаха още предвиденото увеличение на учителските заплати със 17 на сто, а за работещите на първа линия в борбата срещу COVID-19 със 30%.

Държавните служители, чиито заплати идват от бюджета, също ще повишат месечните си доходи, но с 10 на сто. Същото увеличение беше предвидено и за работещите в системата на МВР, но с протести полицаи и пожарникари поискаха то да бъде 30%. Аргументът им е, че те също са на първа линия в борбата срещу епидемията от коронавирус. В крайна сметка парламентарното мнозинството одобри повишаване на заплатите на униформените с 15 на сто.

Бюджет и COVID-19

Дискусиите по бюджета очаквано минаха под знака на новите ограничителни мерки. Според опозицията, може да се наложи разчетът да бъде коригиран още през декември, тъй като никъде не са предвидени новите компенсации, обявени от управляващите. „Правителството на Борисов затвори държавата без да осигури грижа за хората. Обещанията на Борисов са голи думи, защото ги няма в сегашния бюджет, а в новия не е предвиден нито лев“, смята лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Социална сфера

Парламентът гласува и запазването на подоходния критерий за получаване на детски надбавки в размер на 410 лв. за един член на семейството пред предходните 12 месеца. В бюджета е предвидена месечна помощ в размер на 40 лв. за едно дете, за две деца – 90 лв., за три деца – 135 лв. Семействата, чиито доход достига до 510 лв., също ще получават помощи, но в размер на 80%. Нов момент са и предвидените данъчни облекчения за отглеждане на деца от догодина.

Запазва се и еднократната помощ при раждане на дете през 2021 г. ще бъде 250 лв., за второ – 600 лв., а за трето – 300 лв.

8 лева партийна субсидия

През 2021 г. партиите ще продължат да получават държавно финансиране в размер на 8 лв. на получен действителен глас. Размерът на субсидията бе гласуван анблок с други текстове, без дебат в пленарната сала. От ВОЛЯ имаха предложение размерът да стане 0 лв., с което на практика партиите да не получават публично финансиране, но то не срещна одобрението на мнозинство.

……………………………………………..

“Бюджетът за 2021 г. дава ясен хоризонт за реализиране на политики и мерки. В него има предвидени достатъчно буфери. Следващото правителството ще може да го изпълни, независимо в каква политическа конфигурация ще бъде съставено“, заяви от парламентарната трибуна министърът на финансите Кирил Ананиев, след окончателното гласуване на бюджета за 2021 г.

Министър Ананиев благодари на депутатите за проведените дебати, които определи като конструктивни, за подкрепата към параметрите на бюджета, но и за критиките към тях.

„Всички имаме разбирането, че трябва да отговорим на предизвикателствата на COVID-19. Знаем за притесненията на хората за здравето им, за здравето на техните близки, за доходите им и за социалната сигурност. Знаем и за притеснението на бизнеса, засегнат от кризата. Знаем и за предизвикателствата за запазване на финансовата сигурност и стабилност на държавата“, увери Ананиев, който бе категоричен, че в голямата си част тези проблеми са решени в приетия закон за бюджета.

Според Ананиев проблемите на обществото са надпартийни, бюджетът не трябва да обслужва партийни интересни, а да е насочен към националните такива – да се подпомагат уязвимите групи, да се съхрани бизнесът и да се гарантира финансовата сигурност на социалните системи.

„Бюджетът за следващата година е нашият адекватен икономически отговор, с който да осигурим стабилност и сигурност в условията на COVID-19 и да продължим по пътя на реформите, започнати още в първите дни на този управленски мандат“, смята Ананиев, давайки пример с повишаването на средната учителска заплата, повишаването на възнагражденията в системата на висшето образование, повишаването на минималната работна заплата, доходите в бюджетната сфера и други.

„В същото време, дефицитът и дългът на страната продължават да са сред най-ниските в ЕС“, каза още финансовият министър.