През шестте месеца, откакто новият коронавирус започна да се разпространява по света, лекарите и болниците научиха много за това как да се лекуват пациенти с COVID-19 – потенциално смъртоносното заболяване, причинено от вирус.
Какво научиха лекарите за борбата с COVID-19, обобщава „Лайв Минт“.
Пациентите са изложени на повишен риск от образуване на кръвни съсиреци и средствата за разреждане на кръвта могат да помогнат.
Поставянето на пациентите по корем облекчава натиска върху белите дробове – то дори може да отмени необходимостта от механична вентилация.
Освен дихателната система и белите дробове, коронавирусът може да покоси много други органи като сърцето, черния дроб, бъбреците и мозъка.
Най-обещаващото лечение досега е антивирусният „Ремдезивир“, както и стероидът „Дексаметазон“ – за лечение на възпаления. Третото средство е плазма, дарена от пациенти, които имат антитела към болестта.
По-широкото тестване и по-бързите резултати помагат за облекчаване на натиска върху болниците.
Обменът на информация между здравните специалисти по света е от изключително значение.
Превенцията е на критично ниво. Лекарите разчитат на обществеността да свърши тяхната работа с добра хигиена, маски и социално дистанциране.
Някои от най-големите неизвестни:
Точно кои лечения ще работят и за кои пациенти.
Колко бързо някои лечения ще получат широко разпространение, особено „Ремдезивир“.
Колко време ще отнеме пациентите с COVID-19 да се възстановят.
Дългосрочните ефекти от инфекцията.
„Ако най-добрият урок, който научихме, е да обърнем пациентите по корем вместо по гръб“, казва Валори Уонглър, главен лекар в „Rehoboth McKinley Christian Health Care Services“ в Галъп, Ню Мексико, „това означава, че сме далеч от чудодейно лекарство.”