Българските деца и младежи на 11 и 15 години се нареждат на първо, а 13-годишните – на второ място по тютюнопушене през последните 30 дни сред 45 европейски страни, сочат данни от доклад “На фокус: здравето и благополучието на юношите“ на СЗО.
Докладът представя резултати от изследването „Поведение и здраве при деца в училищна възраст – HBSC“, което се провежда на всеки четири години. Според данните, пушилите през последните 30 дни юноши на 11 г. са 9%, а делът им достига до 26% при 15-годишните момчета и 38% при 15-годишните момичета.
Данните бяха представени на съвместна пресконференция, посветена на Световния ден без тютюнопушене на Коалицията за живот без тютюнев дим и Офисът на Световната здравна организация в България по повод Световния ден без тютюнопушене. Тази година темата на 31 май, определена от СЗО, е “Защита на младежите от манипулациите на индустрията и от употреба на тютюн и никотин”.
„Оказва се, че 11-годишните български деца са на второ място в Европа по пушене, а 15 годишните са на първо място и то момичетата са повече отколкото момчетата. Това е тревожна тенденция и това означава, че трябва нещо да се направи, за да се помогне на младите хора, които още не са преминали през болката и страданието на тютюнопушенето, за да могат да направят един интелигентен и информиран избор“, каза д-р Гергана Гешанова, която е председател на Коалиция за живот без тютюнев дим.
Тя припомни, че изследването се прави периодично, то е организирано от СЗО, прави се в Европа предимно, сред учениците. „И то не свързано само с тютюнопушенето, с употребата на алкохол, с употребата на храни, двигателната им активност каква е, въобще да се види какъв е здравният статус на младите хора“, посочи д-р Гешанова.