Безредици вилнеят в САЩ след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд от ръцете на полицията. Недоволството вече дори напусна пределите на страната и се разпростира и на други места, където хората с различен цвят на кожата търсят правата си.
Протести избухнаха в Минеаполис и няколко други градове в САЩ след смъртта на тъмнокожия мъж. В интернет се появиха видеоклипове, които показват, че полицаите слагат белезници на Флойд, хвърлят го на земята, като единият от тримата полицаи стъпва на врата му с коляно. Флойд няколко пъти казва, че не може да диша, а след това притихва. Флойд почина в интензивно лечение. След като започнаха безредиците, четирима полицаи бяха уволнени, а един от тях беше обвинен в убийство по непредпазливост.
Най-малко един човек е убит, а други трима са ранени от огнестрелни рани в Индианаполис, Индиана. Служител на реда също е получил леки наранявания по време на съботния протест в града. Полицията започна разследване на случилото се, а гражданите бяха посъветвани да избягват събирания на местата на протестите.
Служителите на реда са задържали около 1 400 души в 17 града в САЩ по време на безредиците. Отбелязва се обаче, че действителният брой на задържаните може да е по-голям.
Редица служители на Тайните служби на САЩ са били ранени при демонстрации пред Белия дом, съобщава РИА Новости, позовавайки се на прессъобщение на Сикрет сервис.
“Някои демонстранти прибягнаха до насилие, нападнаха офицери и специални агенти на Сикрет сървис с тухли, камъни, бутилки и други предмети. Редица офицери и специални агенти от отдела на Тайните служби бяха ранени при нападението”, се казва в изявлението.
Освен това са били задържани шестима души. Нито един от протестиращите не е успял да премине оградата на Белия дом, уточняват от Сикрет сървис. “Сикрет сървис зачита правото на събирания, молим хората да се събират спокойно в името на общата сигурност”, заключава службата.
Кметът на Лос Анджелис, Калифорния, Ерик Гарсети въведе полицейско час поради безредиците, провокирани от смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд, след като бе задържан от полицията, съобщава РИА Новости.
“Ние винаги ще защитаваме свободата на словото и правото на хората от Лос Анджелис да живеят, без да се страхуват от жестокост и вандализъм. За да повишим безопасността на демонстрантите, служителите на реда и всички жители на Лос Анджелис, въвеждаме полицейски час от 20:00 до 5:00 сутринта”, съобщи Гарсети в „Туитър“.
По-рано полицейски час бе въведен и в много други градове, включително Минеаполис, Денвър, Луисвил, Портланд. Кметовете на Синсинати и Милуоки също обявиха полицейски час заради безредиците.
Полицията, екипирана за борба с безредиците, използва срещу протестиращите, които нарушават полицейския час в Минеаполис, сълзотворен газ и зашеметяващи гранати, за да ги задържи далеч от полицейското управление.
Според телевизионния канал Ей Би Си полицията в Лос Анджелис е използвала сълзотворен газ, зашеметяващи гранати и гумени куршуми срещу протестиращите. Съобщава за ранени полицаи.
По-рано бе съобщено, че полицията в Лос Анджелис обяви за незаконно събирането на хора в централната част на града във връзка със смъртта на Джордж Флойд. Над 400 души бяха задържани по време на протестите.
Полицията в Минеаполис пък целенасочено е използвала лютив спрей срещу журналисти. Това разказа кореспондентът на РИА Новости Михаил Тургиев, един от пострадалите по време на протеста журналисти.
4-членен екип на телевизия VICE и кореспондентът на агенцията се озовали в района на безредиците. Изведнъж на пътя се появил микробус с полицаи, които веднага открили огън с гумени куршуми. Чувайки викове, че това е частна собственост и тези хора я защитават, както и викове “преса!”, полицията спряла да стреля, но, насочвайки оръжието към хората, влязла в сградата и поискала всички да влязат вътре.
Журналистите коленичили, показвайки своите документи за самоличност. Въпреки това, полицай пръснал лютив спрей директно в лицето на един от членовете на екипа на телевизията, който преди това се представил като служител от пресата.
Един от полицаите с противогаз се приближил до други журналисти, стоящи до колата, и казал нещо, но заради маската не могло да се разбере какво било то.
Кореспондентът на РИА Новости бил от другата страна на колата и също преди това бил показал документите си на служителите на реда. Друг офицер се приближил към него. Журналистът показал личната си карта и казал: „Аз съм пресата“. В отговор полицаят, без да каже нищо, веднага напръскал лицето му със спрей.
Той и другият журналист били освободени да си вървят, но и на двамата им отнело известно време, за да се възстановят.
Полицията в Ню Йорк, използвайки лютив спрей, е изтласкала група протестиращи от магистрала.
По-рано част от демонстрантите са се събрали на Бруклинския мост и от там завили към естакадата на магистралата, блокирайки движението в двете посоки. Магистралата минава по източния бряг на Манхатън.
След това протестиращите поели по магистралата, за да слязат от нея. Полицията е спазвала дистанцията, но в последния момент се приближила и помолила протестиращите да напуснат пътното платно възможно най-бързо.
Както през целия ден, ругатни и обиди са били отправени към полицията. В резултат на това се стига до сблъсъци и към полицаите полетели бутилки с вода.
Органите на реда в отговор използвали лютив спрей. Някои протестиращи са задържани.
След като хората са изгонени от пътя, тълпата се е разпръснала.
Един от лидерите на тази група Видал Гузман, в интервю за РИА Новости заяви, че задачата на протестиращите е да отидат до Бруклинския мост и по този начин да привлекат вниманието на пресата и цялата общественост към проблема с полицейското насилие.
“Около хиляда души участваха в нашата акция днес. Започнахме в Харлем, имаше около 500, след това се присъединиха и други групи”, каза Гузман.
“Имаме нужда от справедливост. Ще се борим срещу полицейската бруталност”, добави той.
Полицията е използвала сълзотворен газ и срещу протестиращи във Вашингтон, съобщава кореспондент на РИА Новости от мястото на събитието.
Няколко протестиращи са хвърлили пластмасови бутилки с вода срещу полицията, а след това са приближили кордона.
Доналд Тръмп заклейми снощните бунтове в град Минеаполис, провокирани от смъртта на Джордж Флойд, афроамериканец, след ареста му от полицията, като дело на “крадци и анархисти.
Президентът на САЩ преди това похвали действията на службата.
Доналд Тръмп съобщи също, че е разговарял със семейството на Джордж Флойд, афроамериканеца, който почина при арест в Минеаполис. “Разбирам болката”, каза Доналд Тръмп от Белия дом. “Семейството на Джордж има право на правосъдие”, цитира думите му “Фигаро”. “Хората от Минесота имат право на сигурност”, каза той, като визира бунтовете, които разтърсиха държавата след смъртта, която отново разпали раните, нанесени от расизма в Съединените щати.
Кандидатът за президент на САЩ Джо Байдън осъди насилието в протестите срещу расизма, които избухнаха в цялата страна, но заяви, че американците имат право да демонстрират.
“Протестирането срещу такава бруталност е правилно и необходимо. Това е пълноценен американски отговор”, се казва в изявление на демократичния кандидат за президент. “Но изгарянето на общинска собственост и ненужното разрушение не е. Насилието, което застрашава животи, не е. Насилието, което унищожава и закрива бизнеса, обслужващ общността, не е”, допълни той.
Няколко хиляди души мирно демонстрираха и в Торонто, за да осъдят полицейско насилие и расизъм както в САЩ, така и в Канада, съобщава журналист на АФП.
Демонстрацията бе организирана след смъртта на млада чернокожа жена в Торонто, паднала при все още неизяснени обстоятелства от балкон на 24-ия етаж при полицейска намеса.
Канадските протестиращи – много носещи маски заради коронавируса – носеха лозунги „Не още един черен живот“, „Животът на чернокожите има значение“ или „Не мога да дишам“, препратка към последните думи, изречени от Джордж Флойд, когато той е бил съборен на земята от полицейски служител.
„Важно е, въпреки пандемията, да покажем, че се борим за справедливост за всички, за чернокожите и за всички цветнокожи. Дори ако проблемът е по-сериозен в Съединените щати, това се случва и тук в Торонто и в Канада. Трябва да се обединим по света “, заяви протестиращ пред АФП.
В тълпата се бяха смесили хора от всякакъв произход, отразявайки многообразието на Торонто, най-големият метрополис в страната с около 6 милиона жители.
“Дойдох да подкрепя чернокожите, които са част от живота ми. Време е белите да се събудят”, казва 32-годишна участничка в протеста.
Демонстрантите скандираха: “Без правосъдие, няма мир”. Други искаха „Справедливост за Реджис“, младата жена, която почина тази седмица в Торонто.
29-годишната Реджис Корчински-Пакет е паднала от 24-ия етаж на жилището си по време на полицейска намеса. Младата жена, която страдала от психично заболяване, е имала пристъп на епилепсия, според канадските медии.
Отделът за специални разследвания в Онтарио започна разследване за установяване на обстоятелствата около трагедията.