Платен или неплатен отпуск трябва да си пуснат хората, които се връщат от високорисковите райони и има съмнение, че могат да са болни от коронавируса. За тяхното наблюдение в домашни условия носят отговорност общопрактикуващите лекари. Това обяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, след провелото се заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предава БГНЕС.
„Когато гражданин влиза на територията на страната имат два варианта. Единият е когато те имат температура и термокамерите констатират, че те имат температура. Веднага здравните органи ги поемат и те постъпват в определените здравни заведения. Във втория случай когато гражданинът е минал през контрол и не е бил с температура, но идва от Китай или друг район, засегнат от коронавируса той се прибира в жилището си и там стои 14 дни под карантина като е под наблюдение на личния лекар“, обяснява Ананиев.
Попитан дали на тези хора ще им бъде издаван болничен лист, той каза, че в този случай няма как да им бъде издаден такъв, защото няма установена болест и не е налице нормативно основание, на което да му се даде болничен лист.
„Два са възможните варианти – или платен или неплатен отпуск през тези 14 дни“, уточнява Ананиев и добавя, че разчитат на съвестта на хората доброволно да остават под карантина у дома, както и че първата му работа е да се обади на работодателя си и да го информира, че е дошъл от опасен район и, че му се налага да си остане у дома.
„Близките на човека, останал под карантина ще продължат да ходят на работа, но той трябва да се затвори в една стая и да не комуникира по традиционния начин в този 14 дневен период“, обяснява министърът.
От своя страна социалният министър Деница Сачева коментира, че ще бъде обсъден вариантът Наредбата за работното време и отпуските да бъде променена.
„Ще поставя този въпрос да бъде обсъден и да има координационен механизъм. В момента обръщаме повече внимание на медицинската част, а управленско-организационните аспекти още са неясни. По-скоро смятам, че трябва да има координация на регионално и национално ниво. Не на последно място смятам, че трябва да бъдат включени по-активно и личните лекари в преценката кога хората трябва да останат вкъщи“, заявява министър Сачева.
Според нея е по-наложително да има ясен национален координационен механизъм на всички институции, защото проблемът, с която и да било пандемия е както медицински, така и свързан с общата система на здравеопазването и икономически.
„Нали разбирате, че ако всички масово в паника излязат в отпуска това също ще има сериозни икономически поражения. Трябва да действаме много внимателно в това отношение“, коментира тя.
На въпрос на БГНЕС защо лични лекари не знаят как да действат в случай на човек, за който има съмнение, че е болен от коронавируса, здравният министър Кирил Ананиев, посочва, че на страницата на министерството са публикувани точни инструкции как да действат при такива случаи, както и че регионалните здравни инспекции трябва също да са ги инструктирали.
А по отношение на горещия телефон, с който връзката е много трудна, Ананиев посочва, че на ден получават над 100 обаждания дневно и на това се дължи постоянният сигнал “заето”, който чуват хората.