Кулеманс: Англичаните да не се правят чак на такива джентълмени

Англичаните нададоха голям вой, че се опасявали да не станат жертва на расистки възгласи по време на мача срещу България идния понеделник на стадион „Васил Левски“ и заплашиха, че ще напуснат терена. Към този хор скандално се присъедини и българският посланик в Лондон и бивш служебен премиер Марин Райков, който щял да бъде солидарен с островитяните. „Утро“ обсъди вчера тази тема с областния председател на БФС Димитър Димитров-Кулеманс.

- Г-н Димитров, вие изгледахте на живо първия мач на "Уембли". Какво толкова се случи?
- Нищо! Аз не чух никакви обидни реплики по адрес на английските футболисти. Това е някаква сапунена, жалка, съчинена история. А домакините да не се правят на чак такива джентълмени, защото видях много от тях преди двубоя как се наливат здраво с бира и едва си влачат краката. Точно англичаните да говорят за феърплей, след като Европа пищи от тях дълги години, ми се вижда доста цинично.
- Какво предвиждат наредбите при евентуални расистки възгласи в понеделник?
- При първа подобна реплика съдията и делегатът се консултират и решават дали да спрат мача. Дикторът на стадиона призовава към спокойствие. После мачът продължава. Ако скандиранията на расистка основа продължават, реферът отново спира срещата и прибира отборите в съблекалните за 10 минути. В това време дикторът информира какви жестоки глоби ще понесе отборът домакин. Съдията пак извежда играчите на терена. При трета вълна от изстъпления мачът се прекратява. Нататък УЕФА решава. 
- Вярвате ли, че може да се стигне до такъв финал?
- Не вярвам. Но нека да имаме обеца на ухото. Феновете на "Левски" докараха глоба на клуба си от 40 000 евро след мача с "Марибор". Отборът игра после и един двубой без публика.
- А доколко може да се вярва на английските закани, че футболистите на Саутгейт ще напуснат терена сами?
- Така с концерт пожелание не става. Вече обясних каква е процедурата. Дано съм лош пророк, но нашата полиция ще има големи главоболия с английските фенове - особено преди и след мача. Бях в Лондон и видях с очите си за какво става дума.