Русенските фирми планират да увеличат персонала до декември

Русенските работодатели очакват темпото на наемане за третотото тримесечие на 2017 г. да остане на относително високи нива, сочи поредното обзорно изследване на „Менпауър България“ за заетостта през периода юли-септември. Коригирана съобразно със сезонните колебания, прогнозата е +8%, което означава, че с броят на мениджърите, които възнамеряват да наемат нови хора, надвишава с 8 на сто тези, които възнамеряват да съкращават персонал. По този показател Русе изостава от Пловдив (+18), София и Варна (+13) и Бургас (+12). Макар изследването да се базира на съвсем малка извадка, данните вдъхват умерен оптимизъм. Все пак плановете за наемане на персонал са с 3 процентни пункта по-ниски в сравнение със същия период на миналата година.
Анкетата на „Менпауър България“ се провежда само в петте най-големи областни центъра - София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе. Извадката включва 620 работодатели, отговорили на въпроса: „Как очаквате да се промени общата заетост във вашата фирма и регион през трите месеца до края на декември 2017 г. в сравнение с настоящото тримесечие?“.
Според „Менпауър България“, работодателите в България отчитат най-силните намерения за наемане на нови служители от началото на обзорното изследване преди седем години. 14% предвиждат да увеличат нивата на заетост през четвъртото тримесечие на годината и само 5 на сто очакват да намалят работната сила. Осемдесет процента от работодателите не очакват промяна в плановете си за заетост и един процент не са сигурни относно намеренията си за наемане на служители. Коригирана спрямо сезонните колебания, нетната прогноза за заетостта е благоприятна и има стойност от +14 процента, като остава стабилна на тримесечна база и се увеличава с три процентни пункта в сравнение със същия период на миналата година.
„Докато пазарът на труда продължава да се свива, работодателите все по-често ни казват, че имат огромни трудности да намерят квалифицирани кандидати, особено работници, които или липсват, или предпочитат да намерят работа в чужбина. Всички ние се надяваме, че последните реформи в образователната система и държавните мерки за улесняване на вноса на служители от трети страни скоро ще доведат до положителни резултати. Междувременно компаниите трябва да осигурят дългосрочни програми за обучение и да се възползват максимално от това, което пазарът предлага в момента“, каза Надя Василева, управляващ директор на „Менпауър България“. 
Работодателите от всички 10 индустрии, включени в изследването, имат положителна прогноза, като тези от сектора на строителството (+24%), минното дело (+20%) и производството (+15%) отчитат най-силните намерения да наемат нови служители. Секторите „Финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Транспорт, складове и комуникации“ също отчитат добри перспективи за наемане с прогнози от съответно +13% и +12%, докато прогнозата на публичния и социален сектор и търговията на едро и дребно е +11%. В същото време работодателите от сектор „Електричество, газ и вода“ отчитат най-предпазливата прогноза от +6%.
Във всички четири категории предприятия се предвижда увеличение на числеността на персонала в периода октомври-декември. Големите работодатели споделят много силни намерения за наемане с нетна прогноза за заетостта от +32%. Средно големите компании очакват стабилен темп на наемане с прогноза от +13%, докато прогнозите на малките и микропредприятията са съответно +9% и +8%. Спрямо предходното тримесечие работодателите от големите компании отчитат подобрение от 6 процентни пункта, докато прогнозата на микропредприятията се увеличава с 2 процентни пункта. В същото време работодателите от средните по големина и малки предприятия споделят сравнително стабилни перспективи за наемане.