Проверявайте поне по 3 оферти за заем, съветва експерт
Около 15% или всеки шести изтеглен потребителски заем сега е предназначен за доплащане на ипотека. Това съобщи за „Монитор“ кредитният консултант Тихомир Тошев.
„Особено често, в около 25 на сто от случаите, се вземат и кредити за ремонт на жилища или довършване на новопостроени апартаменти, купени на шпакловка и замазка. Около 15% пък е делът и на изтеглените потребителски кредити за обединяване дълговете на домакинството в един. В останалите случаи се вземат заеми за покупка на автомобил (6-7%), битови уреди, обзавеждане или възникване на някакво голямо задължение“, обясни още Тошев.
По думите му българите все повече
отвикват да теглят кредит от банка, за да отидат на почивка.
„Случва се обаче някои хора, взели заем за голям ремонт или обединяване на други задължения, да отделят от сумата 500-600 лв., за да отидат на море“, пояснява той.
„Пазарът и през лятото продължава да е активен и спрямо миналата година по същото време е 10%. Не се забелязва спад, както в останалите години по време на отпускарския сезон. Активността продължава да поддържа ниво“, каза още Тошев.
Според него процесът на намаляване на дела на необслужваните потребителски кредити е постоянен и той сега е в рамките на около 18%.
„Потребителският кредит е удобен продукт, защото
одобрението се получава до седмица,
което е сравнително кратък срок. Клиентите обаче трябва добре да проучат офертите, съветва експертът. Хубаво е те да се запознаят подробно с предложенията на поне 3 банки, преди да вземат окончателното решение. Много внимателно трябва да си направят и сметката как изплащането му ще се отрази на финансите на домакинството и каква е сумата, която трябва да отделят месечно за изплащането му“, съветва експертът.
Данните за цената на потребителските кредити за последния месец на полугодието показва, че заемите, изтеглени в българска валута, поскъпват. Така през май лихвата е била 9,42%, а месец по-късно скача до 9,66 на сто. В сравнение с юни на 2016 г. обаче заемите за покупка на стоки поевтиняват, като през миналата година лихвата е възлизала на 10,42%. При заемите за потребление в евро се наблюдава малко понижение на месечна база - от 0,21%, тъй като през юни ГПР е бил 5,59%.