Само след седмица в Париж ще бъде даден старт на един от най-очакваните тенис турнира в света за годината – Откритото първенство на Франция, по-известно просто като "Ролан Гарос".
От 22 май започват квалификациите за турнира, а същинската битка стартира няколко дни по-късно, за да стигне до своята кулминация на 10 и 11 юни, когато са финалите при жените и мъжете.
А ако си истински любител на тениса, все още може да спечелиш 2 билета за турнира благодарение на играта на Mastercard® и Dnes.bg. Как може да стане това може да откриеш тук: http://www.dnes.bg/index/2017/04/22/igrai-i-gledai-na-jivo-tenis-turnira-roland-garros-v-parij.338850
И докато чакаме истинските битки на корта да започнат, е време за кратко да се върнем в миналото. И да си припомним защо Откритото първенство на Франция носи точно името на Ролан Гарос.
Всъщност, Ролан Гарос не е тенисист в истинския смисъл на думата, макар да е обичал този спорт и да е играл, докато е учил в Париж. Той обаче остава в историята не със спорта, а като пилот, участвал и в Първата световна война.
Еужен Адриен Ролан Гарос е роден на 6 октомври 1888 година, а своята авиационна кариера започва на 21 години, през 1909 г. 2 години по-късно той започва да участва в различни авиационни инициативи на ентусиасти, като огромна известност в страната му носи прелитането над Средиземно море между френския град Фрежу и Бизерта, Тунис през 1913 година.
Гарос прави и друго невероятно за времето си постижение – на 4 септември 1911 г. той поставя рекорд за височина на полета, като лети на 3950 метра над Земята. Малко по-късно, след като рекорда му е подобрен, той издига самолета си и на 5 610 метра височина.
Първата световна война обаче пламва през 1914 година и Гарос влиза в армията на своята страна. Естествено като военен пилот. А историята му по време на войната е изключително интересна.
На 3 август 1914 година Гарос посреща със самолета си германски цепелин, който навлиза във въздушното пространство на Франция. Пилотът унищожава самолета и убива двамата души екипаж в него. Мнозина историци считат този момент за първата въздушна битка в световната история.
През април 1915 г. на Гарос се налага принудително да кацне на германска територия и попада в плен. През февруари 1918 г. той успява да избяга от лагер за френски военнопленници и въпреки горчивия опит повторно се включва във войната, като дори печели 2 въздушни битки.
На 5 октомври същата година, само месец преди края на войната, и само ден преди неговия 30-ти рожден ден, неговият самолет попада под вражески огън и Ролан Гарос загива в близост до град Вузие, Франция. Посмъртно е награден с орден и провъзгласен за офицер на Легиона на честта. И макар историята тук да не е съвсем категорична в негова полза, за французите той завинаги остава в историята като първия въздушен ас.
След смъртта му, в негова чест, на негово име е наречен комплекс за игра на тенис в Париж, където самият Гарос играе редовно, докато учи в Париж.
На мястото на центъра няколко години по-късно е построена арената, където се провежда Откритото първенство на Франция по тенис и до днес.
Заради това, а и в чест на военния пилот, близо век по-късно първенството продължава да носи името на Ролан Гарос. И да събира десетки хиляди фенове на тениса от цял свят всяка година. А ти също може да си там.